Nonvalvüler atriyal fibrilasyona bağlı iskemik inme geçiren hastalarda CHADS2 skoru, ekokardiyografi ve hematolojik parametrelerin inme şiddeti ve kısa dönem prognoza olan etkileri
The effect of CHADS2 score, echocardiography and hematologic parameters on stroke severity and short term prognosis in ischemic stroke due to nonvalvuler atrial fibrillation
- Tez No: 392893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLAN TEKATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnme, sık görülen ve ölümcül olan nörolojik bir hastalıktır. Ölüme neden olabilmesinin yanı sıra gelişebilen sakatlıklar sonucu sosyoekonomik kayıplara da yol açar. Bu yüzden inmenin önlenmesi ve etkin tedavi yapılması bütün yönleriyle çok önemlidir. Kardiyoembolik inme; tüm iskemik inmelerin içinde % 25'ini oluşturan gruptur ve % 45 nonvalvuler atriyal fibrilasyon altta yatan nedendir. İnme şiddeti ve prognoza etkili olan faktörler hakkında farklı görüşler ve belirsizlikler vardır. Çalışmamızda; nonvalvüler atriyal fibrilasyona bağlı iskemik inme hastalarında, CHADS2 skorunun inme şiddeti ve kısa dönem prognoz tahmininde kullanılabilirliğini belirlemek amaçlandı. Ayrıca hematolojik belirteçler ve ekokardiyografik bulguların inme şiddeti ve kısa dönem prognoz üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmamıza prospektif olarak Mart 2013 ile Mart 2014 tarihleri arasında nonvalvüler atriyal fibrilasyona bağlı akut iskemik inme tanısı alan 156 olgu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Stroke is common neurological condition which can be fatal. Besides death, it causes socioeconomic loss due to disability. Thus, prevention and effective treatment of stroke is quite important in every aspect. Cardioembolic stroke, constitutes % 25 of all ischemic strokes and nonvalvular atrial fibrillation is the underlying cause in % 45 of the cases. There are various opinions and uncertainties on the subject of factors affecting the stroke severity and prognosis. In our study, usability of CHADS2 score to predict stroke severity and short term prognosis in patients with ischemic stroke due to nonvalvular atrial fibrillation was aimed along with the effect of hematologic markers and echocardigraphic findings on stroke severity and short term prognosis. 156 cases who were diagnosed with acute ischemic stroke due to nonvalvular atrial fibrillation between March 2013 and March 2014 were included in the study.