Bipolar bozukluğu olan hastalarda serum Agouti ilişkili protein düzeylerinin değerlendirilmesi
Serum Agouti related protein levels in bipolar disorder patients
  1. Tez No: 392894
  2. Yazar: NACİ PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bipolar bozukluk toplumda sık görülen ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre en fazla iş gücü kaybına yol açan 10 hastalıktan biridir. BB hastalarında metabolik yan etkilere sık rastlanmaktadır. Bipolar bozukluk manik hastalarda enerji tüketiminin kontrollere göre arttığı gösterilmiştir. Enerji metabolizmasına baktığımız zaman oreksijenik ve anoreksijenik peptidler dikkat çekmektedir. Son zamanlarda AgRP ve leptin üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Bu araştırmada AgRP'nin iştah artışı ve enerji tüketiminde azalmaya yol açtığı bilindiğinden manik hastalarda gözlenen katabolik tablonun AgRP düzeylerinde düşüşe bağlı olabileceğini öne sürdük. Bu amaçla BB manik hastalar, BB ötimik hastalar ve sağlıklı kontrollerden oluşan 3 grup oluşturuldu. Katılımcılardan sabah aç karnına kan alınarak serumda AgRP, leptin, kolesterol ve kortizol düzeylerini değerlendirdik. Manik hastalar 4-8 hafta sonra tekrar değerlendirilerek ötimik durumda olanlardan sabah aç karnına tekrar kan alındı. Gruplar arasında serum düzeylerini kıyasladık. Ayrıca manik hastaların yaklaşık 4-8 hafta arayla alınan manik dönemdeki ve tedavi sonrası dönemdeki kanlarını kıyasladık. Sonuç olarak, AgRP, leptin ve kolesterol düzeylerinin gruplar arasında farklılık gösterdiğini saptadık. AgRP düzeyi mani grubunda hem ötimi hem de kontrol grubuna göre düşük bulundu. Bu da bize AgRP düzeylerinin manik hastalarda durum belirteci olabileceği fikrini düşündürdü. Leptin düzeylerindeki farklılığın mani-ötimi grupları arasından kaynaklandığını, mani grubunda leptin düzeylerinin düşük olduğunu gözledik. Leptin AgRP'yi baskılamasına rağmen manik hastalarda hem leptin hem de AgRP düzeyleri düşük bulunmuştur. AgRP düzeylerinde düşüşe bağlı oluşan katabolik tabloyu dengelemek amaçlı leptinin düzeylerinin de azaldığı varsayımı ortaya atılabilir. Ayrıca araştırmamızda leptin düzeylerinin kadınlarda erkeklere göre yüksek olduğu gösterilmiştir. Kolesterol düzeylerinin manik hastalarda hem ötimik hem de kontrol grubuna göre düşük olduğunu saptadık. Kortizol düzeyleri açısından da gruplar arasında farklılık saptamadık. Manik hastaların farklı zamanlarda alınan kanlarındaserum düzeyleri kıyaslandığında, leptin ve kolesterol düzeylerinde artış saptanırken, AgRP ve kortizol düzeylerinde farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder is a common disease in the general population and according to World Health Organization, Bipolar disorder is one of the top ten diseases that leads to disability. In Bipolar disorder patients metabolic side effects are reported highly. Bipolar disorder type I manic patients' had found to have higher energy expenditure values than controls. Orexigenic and anorexigenic peptides-especially AgRP (an orexigenic peptid) and leptin (an anorexigenic peptid)- have important role in the regulation of energy homeostasis. Because of AgRP's anabolic effects on appetite and energy expenditure, we hypothesized that lower AgRP levels can be the cause of the observed catabolic state in manic patients. To test it we generated 3 groups, the Bipolar disorder manic group, the Bipolar disorder euthymic group and the control group. Bloods were collected from participants between 08:00 and 10:00 A.M. after an overnight fast and serum levels of AgRP, leptin, cholesterol and cortisol were assessed. Manic patients were reassessed after approximately 4-8 weeks and bloods were collected from whom is eutyhmic. Serum levels were analysed between groups and also within manic group. In conclusion, AgRP, leptin and cholesterol levels were significantly different among the groups. Manic group had significantly lower AgRP levels than euthymic and control group. These results support the hypothesis that suggest AgRP could be a state marker for manic epizodes. Manic group had significantly lower leptin levels than euthymic group and it was the reason of difference among the groups. Despite the fact that leptin inhibits AgRP, manic groups had lower AgRP and leptin levels together. Because of the lower AgRP levels which causes a catabolic state, leptin levels may be decreased to compensate the energy homeostasis. Moreover, in our study we found that women have higher leptin levels than men. In our study we found that cholesterol levels were lower in the manic group than euthymic and control group. Cortisol levels did not differ among the groups. When we compared the first and second serum levels of manic patients, leptin and cholesterol levels have increased but AgRP and cortisol levels have not differed when they were euthymic.