Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil Servisi'ne başvuran 65 yaş ve üstü hastalarda erken dönemde mortaliteye etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Analysis of early stage mortality effecting factors on patients aged 65 and above who admitted to Trakya University Medical School Emergency Department
- Tez No: 392902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, bölgemizdeki en önemli merkez konumundaki bir üçüncü basamak hastanesi Acil Servisine başvuran 65 yaş üstü hastalarda erken dönemde mortaliteye etki eden faktörlerin değerlendirilmesi ve sosyodemografik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yaşayanlar ve ölenler olarak iki ana gruba ayrılan hastalar sosyodemografik özelliklerine göre incelendiğinde iki grup arasında yaş ortalamaları ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık yoktu (p=0.460).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the early-stage mortality factors and analyse the corralation between the factors and sociodemographic variances on patients aged 65 and above who consulted to the emergency department of a 3rd degree hospital which is the most significant healthcare service in its region. Patients were divided into two main groups (deceased or alive). In sociodemographic scale, there was no significant variance on average age or gender between the two groups (p= 0.460).