Retina ven tıkanıklığına bağlı makula ödeminde intravitreal deksametazon implantın etkinliği
The effectiveness of intravitreal dexamethasone implant in macular edema related to retinal vein occlusions
  1. Tez No: 392903
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZELCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUSLAT GÜRLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Trakya Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina biriminde 1 Mayıs 2013 ile 1 Eylül 2014 tarihleri arasında retina ven tıkanıklığına bağlı makula ödemi tedavisi için intravitreal deksametazon implant uygulanan 38 hastanın dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Olguların 23'ünde retina ven dal tıkanıklığı, 15'inde ise retina ven kök tıkanıklığı vardı. Yaş ortalaması 66,47±9,48 olup, 17 erkek (%44,7), 21 kadın (%55,3) olgu mevcuttu. Retina ven dal tıkanıklığı olgularında enjeksiyon sonrası tüm kontrollerde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği enjeksiyon öncesine göre daha iyiydi ve enjeksiyon sonrası 1. gün, 1. hafta, 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. aylardaki p değerleri sırasıyla p=0.014, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,001, p=0,021, p=0,043 ve p=0,032 bulundu. Santral makula kalınlığı, enjeksiyon sonrası 1. gün (p=0,000), 1. hafta (p=0,000), 1. ay (p=0,000), 2. ay (p=0,000), 3. ay (p=0,003) ve 6. ayda (p=0,011) enjeksiyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede ince bulundu. Makula ödemi nüks zamanı 4 ile 13 ay arasında değişmekte olup, ortalaması 6,1±2,5 ay idi ve median değeri 5,5 ay bulundu. Retina ven kök tıkanıklığı olgularında en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, enjeksiyon sonrası 1. hafta (p=0,007), 1. ay (p=0,008) ve 2. ayda (p=0,002) enjeksiyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede artmış bulundu. Enjeksiyon sonrası 3. ayda azalan en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, 4 ile 6 ay arasında giderek artsa da enjeksiyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (sırasıyla p=0,074, p=0,684, p=1,000). Santral makula kalınlığı median değerleri enjeksiyon sonrası 1. günden başlayarak, enjeksiyon sonrası 2. aya kadar azaldı ve kalınlık değişimi enjeksiyon sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 2. ayda enjeksiyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla p=0,005, p=0,002, p=0,001, p=0,001). Makula ödemi nüks zamanı, 4 ile 13 ay arasında değişmekte olup, ortalaması 5,66±2,95 ay idi ve median değeri 4 ay bulundu. Göz içi basıncı yükselen olgularda medikal tedavi yeterli olurken, katarakt gelişen bir olguya cerrahi yapıldı. Sonuç olarak, bu çalışmayla retina ven tıkanıklığına bağlı makula ödemi tedavisinde intravitreal deksametazon implantın etkin ve güvenilir olduğu ve etkinliğin korunması için tekrarlayan enjeksiyonlara ihtiyaç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The charts of 38 patients treated with intravitreal dexamethasone implant due to macular edema related to retinal vein occlusions between 1 May 2013 and 1 September 2014 were retrospectively evaluated. In 23 patients with branch retinal vein occlusion, while 15 had retinal vein occlusion. Mean age was 66,47±9,48; 17 men (%44,7) and 21 women (%55,3) patients were available. Postinjection best corrected visual acuity was better than preinjection at each visit in branch retinal vein occlusion patients and p values in postinjection 1 day, 1 week, 1, 2, 3, 4, 5 and 6 months were p=0,014, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,001, p=0,021, p=0,043 and p=0,032; respectively. Postinjection central macular thickness was thinner than preinjection and statistically significant at postinjection 1 day (p=0,000), 1 week (p=0,000), 1 month (0,000), 2 month (p=0,000), 3 month (0,003) and 6 month (p=0,011). Macular edema recurrence time is between 4 to 13 months, with a mean of 6,1±2,5 months and the median value was 5,5 month. Best corrected visual acuity increased statistically significant to preinjection at postinjection 1 week (p=0,007), 1 month (0,008) and 2 month (p=0,002) in central retinal vein occlusion patients. Best corrected visual acuity was reduced at postinjection 3 months, gradually increased going from 4 to 6 months also showed no statistically significant difference compared to preinjection (p=0,074, p=0,684, p=1,000 respectively). Central macular thickness decreased incipiently postinjection 1 day to postinjection 2 month and thickness reduction was statistically significant at postinjection 1 day, 1 week, 1month and 2 month (p=0,005, p=0,002, p=0,001, p=0,001 respectively). Macular edema recurrence time, ranged between 4 and 13 months, with a mean of 5,66±2,95 months and the median value was 4 month. Medical therapy was adequate in patients with intraocular pressure rising and one patient underwent cataract surgery. As a result, in this study, it is shown intravitreal dexamethasone implant is effective and safe in treatment of macular edema related to retinal vein occlusion and the need for repeated injections for protecting activity.