Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi acil servisinde hipoglisemi saptanan hastalarının değerlendirilmesi
Trakya University Health Research Center for evaluation of emergency service due to patients with hypoglysemi̇a
  1. Tez No: 429084
  2. Yazar: MURAT UZUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada acil servise hipoglisemi nedeniyle başvuran hastaların sosyodemografik özelliklerinin, başvuru şikayetlerinin, fizik muayene ve vital bulgularının, kullandıkları ilaçların, komorbid hastalık dağılımının, yatış oranlarının ve mortalite nedenlerinin geriye dönük olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Eylül 2012 - Eylül 2015 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil Servisi'ne başvuran, hipoglisemi semptomları ile birlikte kan şekeri 50 mg/dl'den düşük saptanan; 18 yaş ve üzeri, acil servis hasta kayıt dosyalarında parmak ucu kan şekeri, vital bulguları, fizik muayene bulguları, komorbit hastalıkları ve kullandığı ilaçların eksiksiz olarak kaydedildiği 148 hasta dahil edildi. Hastaların %56,8'inin (n=84) kadınlardan oluştuğu saptandı. Hastaların yaş ortalaması 62,82±19,015 yıl olarak bulundu. Hastalar diyabet varlığı ve tipine göre tip 1 diyabet, tip 2 diyabet ve diyabetik olmayanlar olmak üzere üç gruba ayrıldı. Diyabet gruplarına göre hastaların yaş ortalaması, cinsiyet, başvuru şikayeti, fizik muayene, vital bulguları, kullandıkları ilaçlar, komorbid hastalıkları, yatırılma durumları, bir ay içinde tekrar başvuru ve mortalite oranları incelendi. Gruplar arasında cinsiyetteki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı (p=0,875).
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the patients admitted to the emergency room with hypoglycemia, retrospectively socio-demographic characteristics, complaints, physical examination and vital signs, medications they use, comorbid disease distribution, hospitalization rates and the causes of mortality. All patients were enrolled in this study who has blood sugar lower than 50 mg/dl determined with symptoms of hypoglycemia, is 18 years and above, a fingertip blood sugar in emergency patient record file, vital signs, physical examination findings, comorbid diseases and saved as complete use of the drugs that 148 patients were enrolled between September 2012-September at Trakya UniversityHealth Center for Medical Research and Practice Hospital Emergency Department. 56.8%of patients (n=84) were found to be women. The average age of patients was 62.82±19.015 year. Patients were divided into three groups based on the presence and type of diabetes with type 1 diabetes, type 2 diabetes and non-diabetic group. According to the diabetes group, age of the patient, gender, complaints, physical examination, laboratory and vital signs, medications, comorbid diseases, admission status, the application again within a month and mortality rates were examined. The differences in gender between groups were not be found statistically significant (p=0.875).