Yoğun bakım hastalarında ventilatör ilişkili pnömoni insidansının araştırılması
Intensive care ventilator associated pneumonia in patients investigations of the incidence
  1. Tez No: 392905
  2. Yazar: HAKAN TAĞRİKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK MEMİŞ, DOÇ. DR. MEHMET TURAN İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik kurul onayı (Ek I) alındıktan sonra, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitelerinde, 48 saatten fazla mekanik ventilatöre bağlı olarak yatan hastalarda, ventilatörle ilişkili pnömoni gelişme sıklığını, mekanik ventilatörde ve yoğun bakımda kalış süreleri, komplikasyon oluşumu ve mortalite oranlarını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya öncesinde pnömonisi olmayan 220 hasta dahil edildi. Hastaların yoğun bakıma alındığı andaki demografik verileri (yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi), yoğun bakım yatış endikasyonları, sistemik hastalıkları (Hipertansiyon, diabetus mellitus, hiperlipidemi, geçirilmiş myokard enfarktüs öyküsü vb.) kayıt edildi. Hastaların monitörizasyonları yapıldıktan sonra, yatışları sırasında gerekli medikal tedavileri (beslenme, sedasyon, steroid, inotrop, antibiyotik, diyaliz tedaviler vb.) düzenlenerek kayıt altına alındı. Yoğunbakıma kabul edildikten 24 saat sonraki en kötü APACHE II ve SOFA skorları kaydedildi. Yoğun bakıma yatışın ilk 2 gününde fiberoptik bronkoskop yardımıyla bronkoalveoler lavaj alınarak enfeksiyon durumları incelenerek gerekli antibiyotik tedavileri düzenlendi. Ventilatör ilişkili pnömoni tanısı Klinik Pulmoner Enfeksiyon Skoru ile kondu. Çalışma sonunda hastaların antibiyotik kullanımları, yoğun bakım ünitesinde yatış süresi, mekanikventilasyonda kalış süresive mortalite durumları kayıt edildi. Çalışmaya dahil edilen 220 hastanın % 51,36 (n=113)'sında ventilatör ile ilişkili pnömoni geliştiği tespit edildi.Klinik pulmoner enfeksiyon skoru ventilatör ile ilişkili pnömoni gelişen hastalarda 8,04±1,03 olarak bulunurken, ventilatör ile ilişkili pnömoni gelişmeyen grupta 1,75±1,88 olarak bulundu (p=0,001). Ventilatör ile ilişkili pnömoni gelişen grupta daha yüksek yaş (58±12,79 yıl ile 51,37±15,87 yıl, p=0,001) saptanırken, yandaş hastalıklardan hipertansiyon ve diabetus mellitusun daha sık ve antibiyotik kullanımının daha fazla olduğu görüldü (p=0,001). Enteral beslenen hastalarda ventilatör ile ilişkili pnömoni gelişimi, parenteral beslenen hastalara göre daha yüksek bulundu (enteral: %36,4ile%25,5 p=0,006; parenteral: %19,1 ile %25 p=0,042). Ventilatör ile ilişkili pnömoni gelişen hastalar ile gelişmeyen hastalar karşılaştırıldığında yoğun bakımda kalış süresi (12,38±5,81 gün ile 10,79±5,91 gün, p=p=0,045), mekanik ventilatörde kalış süresi (9,67±4,84 gün ile6,7±3,87 gün, p=0,001) ve mortalite oranları (%24,5 ile%15,5 p=0,019) ventilatör ile ilişkili pnömoni gelişen grupta daha yüksek bulundu. Sonuç olarak;ventilatör ile ilişkili pnömoni gelişmesi, hastaların mekanik ventilatör ve yoğun bakımda kalış sürelerini, antibiyotik kullanımını ve mortaliteyi artırmaktadır. Anahtar kelimeler; Ventilatör ile ilişkili pnömoni, yoğun bakım ünitesi, mortalite
Özet (Çeviri)
Trakya University Medical Faculty Ethics Committee approval over the age of 18 in the intensive care unit after more than 48 hours depending on mechanical ventilator inpatient are examined. Ventilator associated pneumonia patients, with ventilator associated frequency of pneumonia development, duration of stay in intensive care and in mechanical ventilator, we aimed to investigate the occurrence of complications and mortality rates. The study included 220 patients with non-pneumonia before. Minors under 18 years of age, patients who do not need the mechanical ventilator, brain-dead patients, patients with pneumonia during hospitalization and patient or patient relatives approved patients were excluded from the study. Given the current demographic data ( age, gender, height, weight, body mass index )in ICU patients, intensive care hospitalization indications, systemic diseases (diabetus mellitus, hypertension, Hyperlipidemia, myocardial infarction history migrated et al.) were registered. After the hospitalization of patients monitoring required during medical treatment ( nutrition, sedation, steroids, inotropes, antibiotic, dialysis treatments, etc.) are recorded by editing. Hospitalization duration of tracheostomy must be opened and re-entübe cases were registered. Intensive care is accepted, the next 24 hours, the worst recorded in the APACHE II and SOFA scores. Fiberoptic bronchoscope for the first 2 days of intensive care, with the help of bronchoalveolar lavage by taking the infection required antibiotic treatments by examining situations was organized. Ventilator associated pneumonia diagnosed according to the criteria of the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) with of clinical pulmonary infection score (CPIS). At the end of the study, patients in the intensive care unit hospitalization, duration of mechanical ventilatory in length of stay and mortality status were recorded. 51,36% of the 220 patients included in the study (n = 113) patients were found to have developed ventilator-associated pneumonia. Clinical pulmonary infection score in patients with ventilator-associated pneumonia were found as 8,04 ± 1,03, 1,75 ± 1,88 in group development was found with ventilator-associated pneumonia (p= 0,001). Ventilator-associated pneumonia in developing higher age group (58 ± 12,79 years and 51,37 ± 15,87 years, p= 0,001) was detected, associated hypertension and diabetes mellitus are of the disease was observed more frequently. Development of enteral nutrition in patients with ventilator-associated pneumonia were significantly higher than those of parenterally fed patients (enteral: by 36,4% and 25,5% p = 0,006; parenteral: 25% and 19,1%, p= 0,042). Improvement compared to patients with ventilator-associated pneumonia in intensive care patients with length of stay (12,38 ± 5,81 and 10,79 ± 5,91 days days, p= 0,045), duration of mechanical ventilation (9,67 ± 4,84 days and 6,7 ± 3,87 days, p = 0,001) and mortality rates (24,5% and 15,5% p = 0,019) were significantly higher in the group that developed ventilator-associated pneumonia. As a result; ventilator associated with pneumonia, patients develop mechanical ventilator and duration of intensive care unit stay, antibiotic use and increase mortality. Keywords; Ventilator associated with pneumonia, intensive care unit, mortality