Yoğun bakım hastalarında görülen ventilatör ilişkili pnömoninin azaltılmasında hemşirelere verilen eğitimin etkinliği
The effectiveness of training given to nurses for reducing ventilator associated pneumonia seen at intensive care patients
- Tez No: 458338
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Araştırma, üçüncü düzey erişkin Yoğun Bakım Ünitesi'nde çalışan hemşirelere Ventilatör İlişkili Pnömoni'ye ilişkin uygulanan planlı eğitimin, Ventilatör İlişkili Pnömoni insindansı üzerine etkisini belirlemek amacıyla, yarı deneysel olarak gerçekleştirildi. Örneklemi oluşturan 5 hastane, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlendi. Hastanelerde, Ventilatör İlişkili Pnömoni insidansı izlenen Yoğun Bakım Üniteleri araştırmaya dahil edildi. Deney Grubu'nu 3 hastanenin 6 Yoğun Bakım Ünitesi'nde bulunan 60 hemşire, Kontrol Grubu'nu ise 2 hastanenin 3 Yoğun Bakım Ünitesi'sinde bulunan 49 hemşire oluşturdu. Veriler;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Ventilatör İlişkili Pnömoni Bilgi Testi”,“Ventilatör İlişkili Pnömoni Gelişimini Önleyici/Azaltıcı Girişimlerin Uygulanma Durumu”ile toplandı. Ayrıca, ilgili Yoğun Bakım Ünitelerin 2014 ve 2015 yıllarına ilişkin Ventilatör İlişkili Pnömoni insidansları karşılaştırıldı. Veri toplama araçlarının geçerlik ve güvenirlik analizleri yapıldı. Araştırma için etik kurul ve kurum izinleri alındı. Deney grubundaki hemşirelere altı ay aralıklarla, iki kez VİP'e ilişkin eğitim uygulandı. Eğitimlerden hemen önce; Tanıtıcı Bilgi Formu, Ventilatör İlişkili Pnömoni Bilgi Testi, Ventilatör İlişkili Pnömoni Gelişimini Önleyici/Azaltıcı Girişimlerin Uygulanma Durumu; hemen sonra ise Ventilatör İlişkili Pnömoni Bilgi Testi uygulandı. Bu formlar, ikinci eğitimden altı ay sonra da, son ölçüm olarak uygulandı. Kontrol grubuna ise eğitim uygulanmadı; birinci ve onikinci ayda (ilk ve son ölçüm) olarak formları doldurmaları sağlandı. Veriler, SPSS 22.0 programında uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirildi. Deney grubunda son ölçümde, hemşirelerin bilgi düzeyi puan ortalamaları, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study has been conducted as a quasi-experimental study in order to determine the effect of planned training applied to working nurses at 3rd level adult intensive care unit with respect to ventilator-associated pneumonia upon the incidence of ventilator-associated pneumonia. Five hospital which forming the sample were determined by sampling method. Intensive Care Units in hospitals in which the incidence of ventilator-associated pneumonia is monitored were included into the study. Experimental group consisted of 60 nurses in six different intensive care units in three hospitals, and control group consisted of 49 nurses in three different intensive care units in two hospitals. Data were collected with“Introductory Information Form”,“Ventilator-Associated Pneumonia Information Test”,“Application Status off Ventilator-Associated Pneumonia Preventive/Reducing Initiatives”. Besides, the incidences of ventilator-associated pneumonia in relevant intensive care units in hospitals within 2014-2015 were compared. Validity and reliability analyses of data collection tools were carried out. Research ethics committee approvals were taken. The nurses in experimental group were provided two trainings at intervals of 6 months for ventilator-associated pneumonia. Just before the training, introductory information form, ventilator-associated pneumonia information test, and application rating form for ventilator-associated pneumonia preventive/ reducing nursing initiatives were applied and after the training, ventilator-associated pneumonia information test was applied. These forms were applied six months later from the second training as last measure. No training was provided to control group, but they were asked to fill in the forms as (first and last measure) in the first and twelfth months. Data were evaluated by employing suitable statistical methods by means of SPSS 22.0. At the last measure in the experimental group, the knowledge level point average of nurses was statistically significant than control group (p0,05).