Çocuklarda ayrılık kaygısı bozukluğu gelişimi ile annenin kişilik özellikleri ve bağlanma stili arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between personality traits and attachment style of mother and the development of separation anxiety disorder in children
  1. Tez No: 392908
  2. Yazar: GÜÇLÜ AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK GÖRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, çocuklarda Ayrılık Kaygısı Bozukluğu gelişimi ile annenin kişilik özellikleri ve bağlanma stili arasındaki ilişki değerlendirildi. Araştırma grubu olarak, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine ebeveynleri tarafından getirilen ve DSM–V tanı ölçütlerine göre ayrılık kaygısı bozukluğu tanısı alan 39 olgu (22 erkek, 17 kız) alındı. Kontrol grubu olarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine ebeveynleri tarafından getirilen, kronik tıbbi ve nörogelişimsel hastalığı olmayan, ayrılık kaygısı bozukluğu ve okul reddi öyküsü olmayan 39 olgu (14 Erkek, 25 kız) alındı. Araştırmaya alınan tüm olgulara, anabilim dalımızda oluşturulan sosyodemografik veri formu ve çocuklarda ayrılık kaygısı belirti tarama ölçeği; annelerine de çocukların davranışlarını değerlendirme ölçeği, Eysenck kişilik envanteri ve erişkin bağlanma stilleri ölçeği uygulandı. Araştırma grubundaki olguların davranışsal sorunlarının, kontrol grubundaki olgulardan daha fazla olduğu belirlendi. Ayrılık kaygısı bozukluğu olan olgularda, çocukların davranışlarını değerlendirme ölçeği'nde bedensel yakınmalar, anksiyete/depresyon, sosyal sorunlar, düşünce sorunları, dikkat sorunları, suça yönelik davranışlar, içe yönelim, dışa yönelim ve toplam sorun puanları kontrol grubundan daha yüksek bulundu. Araştırma grubundaki olguların annelerinin, Eysenck kişilik envanteri'ne göre nevrotiklik ve psikotiklik boyutlarından yüksek puanlar aldıkları belirlendi. Ayrıca, araştırma grubundaki olguların annelerinde güvensiz bağlanma stili, güvenli bağlanma stilinden daha yüksek oranda bulundu. Bu bulgular bize annenin kişilik özelliklerinin ve bağlanma stilinin, çocuklarda ayrılma kaygısı bozukluğu gelişiminde etkili olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between personality traits and attachment style of mother and the development of separation anxiety disorder in children were assessed. 39 cases (22 male–17 female) being referred to Trakya University Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Psychiatry by their parents and having diagnosis of separation anxiety disorder according to DSM-V diagnostic criteria were obtained as the study group. 39 cases (14 male-25 female) being referred to Trakya University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics by their parents and having no chronic medical or neurodevelopmental disease and separation anxiety disorder or school refusal were obtained as the control group. Socio–demographic data form and separation anxiety symptom checklist, designed by our department were applied to all cases; child behavior checklist, Eysenck personality inventory and adult attachment scale were applied to their mothers. It was determined that, behavioral problems of the cases in the study group are muchmore than those in the control group. In the cases having separation anxiety disorder; somatic complaints, anxiety/depression, social problems, attention problems, thought problems, delinquent behavior, internalizing, externalizing and total problem scores in child behavior checklist were found higher than those in the control group. It was found that the mothers of cases in the study group got high scores from neuroticism and psychoticism according to Eysenck personality inventory. Also, insecure attachment style at the mothers of cases in study group was found higher than secure attachment style. These findings were thought us that the personality traits and attachment style of mother could influence the development of separation anxiety disorder in children.