Ayrılık kaygısı bozukluğunda psikolojik, ailesel ve sosyal etmenlerin araştırılması
  1. Tez No: 86868
  2. Yazar: TÜMER TÜRKBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
VI. ÖZET Bu araştırmada“ayrılık kaygısı bozukluğu”(AKB) olan çocuklardaki psikolojik, ailesel ve sosyal etmenler incelendi ve normal çocuklarla karşılaştırıldı. Araştırma grubunu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile Hacettepe Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına anneleri tarafından getirilen ve DSM-IV tanı ölçütlerine göre AKB tanısı konan 6-12 yaş grubu 40 çocuk (18 erkek, 22 kız) oluşturdu. Kontrol grubu olarak da Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına aşı veya küçük enfeksiyonlar nedeni ile gelen, AKB ve okul reddi öyküsü olmayan, cinsiyet ve yaş olarak eşleştirilmiş 30 çocuk (14 kız, 16 erkek) seçildi. Araştırmada, bölümümüz tarafından hazırlanan Yarı Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu, Ayrılık Kaygısı Bozukluğu Tanı Ölçeği, 4-18 Yaş Çocuk ve Ergenler için Davranış Değerlendirme Ölçeği ve Eysenck Kişilik Envanteri kullanıldı. Araştırma ve kontrol grubundaki çocuklara ve annelere uygulanan ölçeklerden elde edilen puanlar Ki-kare, t testi ve Mann-Whitney testi ile karşılaştırıldı. Yapılan analizler sonucunda şu sonuçlar elde edildi. Araştırma grubunun yaş ortalaması 7.7 + 1.8 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 7.6 ±1.4 yıldır. Araştırma ve kontrol grubu anne ve babalarının eğitim düzeyleri arasında farklılık yoktur. AKB olan çocukların ailelerinin çocuk ve ergen ruh sağlığı bölümlerine en sık başvuru nedeni okul reddi (%75)dir.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this study, children with separation anxiety disorder (SAD) were compared with normal children respect to psychological, social, and familial factors. The study group were 40 children (18 boys, 22 girls), age range between 6 and 12 years, who met DSM-IV criteria for separation anxiety disorder, referred to the Child and Adolescent Psychiatry Department at the Gülhane Military Medical Academy and Hacettepe University School of Medicine. The control group, matched with the study group as their sex and ages comprises of 30 normal children (14 boys, 16 girls), age range between 6 and 12 years, who are referred to the Pediatrics Department at the Gülhane Military Medical Academy. These children had minor infections or vaccination, but have no SAD history and school refuse. The Separation Anxiety Disorder Interview Schedule, which is a semi-structured interview form designed by our department, the Child Behavior Check-List (CBCL), and the Eysenck Personality Inventory were used in this study. The scale scores of the children with SAD and normals were compared using the Chi square, t test, and Mann-Whitney test. The following results were obtained: The mean age of the children in the study group were 7.7 ±1.8 years, that of the control group were 7.6 ±1.4 years. There were no difference between education levels of both of two groups. It was found that school refusal was the most common referral symptom (75%) in the children with SAD.