Kapadokya bölgesi duvar resimlerinde yer alan müneccim kralların tapınması sahnesi
The scene of the soothsayer kings' prostration on the wall paintings in Cappadoci̇a regi̇on
- Tez No: 393077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUNDURACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kapadokya bölgesinde 9.ve 13.yüzyıllar arasına tarihlendirilmesi tartışmalı olan duvar resmi programlarında Üç Müneccim Kralın Tapınması sahnelerini oluşturan 20 adet kayaya oyma kilise bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada Üç Müneccim Kralın Tapınması sahnesinin bulunduğu Ağaçaltı, Pürenli Seki, Kokar, Bahattin Samanlığı, Eğritaş, Kale Manastır, Ahmatlı, Çömlekçi, El Nazar, Karanlık, Çarıklı, Elmalı, Eski Tokalı, Yeni Tokalı Kılıçlar, Aziz Euthatios, Ayvalı, Haçlı, Tağar ve Archangelios olmak üzere Göreme, Ihlara, Güzelyurt çevresinde bulunan 20 kilisenin genel özellikleri, ikonografisi ve sahne şeması işlenmiştir. Çalışmada Kapadokya duvar resimlerinin Bizans Sanatı içindeki yerini belirlemek için sanat tarihi değerlendirmesini tamamlayıcı unsurlar olarak tarih ve malzeme-teknik konuları üzerinde durulmuştur. Duvar resimlerinin büyük çoğunluğunda ustalar, baniler ve eserler hakkında yeterli bilgi olmaması nedeniyle tespitlerde resimler üslup ve ikonografi özellikleri ile tanımlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada yirmi kilisede bulunan Müneccim Kralların Tapınması sahnesi, ikonografi ve üslup özelliklerine göre değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonucunda tarih, ikonografi ve üslupla ilgili değerlendirmeler, 9. ve 12. Yüzyıllar arasına atfedilen yirmi kilisenin kendi içlerinde bir bütünlük oluşturmadığını gerek ikonografi gerekse üslup açısından aralarında farklılıklar olduğu ve farklı zamanlarda üretildikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
20 graven churches which consist of“The Scene of The Three Soothsayer Kings Prostration”underlie the basis of this thesis of which antedating is controversial between 9th and 12th centuries in Cappadocia region. In this thesis it's studied on the general characteristics, iconography and the scene schema of twenty churches which have the scene of Three Soothsayer Kings' Prostration around Ağaçaltı, Pürenli Seki, Kokar, Bahattin Samanlığı, Eğritaş, Ahmatlı, Çömlekçi, El Nazar, Karanlık, Çarıklı, Elmalı, Eski Tokalı, Yeni Tokalı Kılıçlar, Ayvalı, Haçlı, Tağar and Archangelios to wiev the Göreme, Ihlara, Güzelyurt.In this study, it's emphasized on the subject of meterial – technic and history as supplementary elements of history of art evaluation to identify the place of Cappadocia Wall paintings in Byzantine art. In these fixations the paintings are tried to describe according to their genre and iconography by reason of not enough information about masters, schemers and compositions on large majority of the wall paintings. In this study,“ The Scene of The Three Soothsayer Kings' Prostration”which are in twenty churches, are evaluated according to their genre and iconographie specialities.At the and of the study, the evolutions about history, iconography and genre showed that the twenty churches which are attributed to between 9th and 12th centuries don't form a unity, were produced in different times and have differences both iconography and genre.