Konya – Karatay Müzesindeki Anadolu Selçuklu Dönemi seramik kandiller
Konya – Anatolian Seljuk Period seramic lamps in Konya Karatay Museum
  1. Tez No: 393087
  2. Yazar: RAZAN AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk ve İslam Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
İnsanların maddeye bakış açısı, nesnelere yüklediği anlamlar, sahip olduğu inançlar, teknolojik gelişmeler, sanatsal zenginlikler; doğal bir sonuç olarak kandili değişik formlarda ve şekillerde karşımıza çıkarmıştır. İlk etapta tamamen aydınlanma ihtiyacını giderme aracı olarak görülen kandiller; tarih sahnesinde yer alan büyük devletlerin zenginlikleri ve sanata verdikleri değer sonucunda daha estetik bir hal almıştır.Anadolu Selçuklu Dönemi, mimaride olduğu gibi seramik sanatında da önemli eserler vermiştir. Bu dönem seramikleri içerisinde yer alan kandillerin önemli bir kısmı Karatay Müzesi'nde korunmaktadır. Müze'ye kazı, bağış ve nakil yoluyla gelen bu kandillerle ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Konya – Karatay Müzesindeki Anadolu Selçuklu Dönemi Seramik Kandiller" isimli tezde ilk kez Selçuklu Dönemine ait seramik kandiller bir bütün olarak değerlendirmeye alınarak dönem içindeki yeri saptanmıştır. Devir, Satın alma, Alaaddin Tepesi Kazısı, Kubad Abad Sarayı Kazısı ve Konya'nın çeşitli yerlerinde yapılan kazılar sonucu Konya Karatay Müzesi'ne kazandırılan 300 kandilden 64'ü katalogda yer almaktadır. Bu kandiller ana grup ve alt gruplara ayrılarak incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda ele aldığımız kandillerin 14 farklı form oluşturduğu tespit edilmiştir.Yaptığımız araştırmalar sonucunda Anadolu'nun çeşitli bölgelerindeki müzeler ve Anadolu dışındaki bazı müzelerde benzer örnekler görülmektedir. Katalogdaki kandil örnekleriyle, çeşitli müzelerdeki kandillerin benzer ve farklı yönleri belirlenerek sonuca gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a natural result, we have faced with different forms of candles by human's point of view to materials and their beliefs, meanings added to subjects, technological developments, artificial richnesses.Even at first step they accepted as only illumination needs, aesthetic candles also generated as a result of richnesses of states and empires which gave esteem to arts.Although there are several of them at each museum or protected at stores, not existence of any study about candles of Anatolia Seljucians Term, first time in this thesis study of this work on candles belongs to Seljucian Term as totally, to introduce these candles at Karatay Museum to The World by determination of their location, subject of the thesis is“Anatolian Seljuk Period Ceramic Lamps in Konya Karatay Museum”.At our catalogue, there are 64 pieces of candles which are gained to Konya Karatay Museum by transfer, purchase, excavation of Kubad - Abad palace and different locations in Konya. These candles are studied, according to its body, noozle, rim and base. After these works, it is concluded that there are 14 forms of these candles we selected.As result and researches done by us, we obtained that there are some similar samples of candles we studied, they are compared in detail at evaluation section.