Konya Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi'ndeki Kütahya seramikleri
Kutahya ceramics in the Konya Karatay Madrasah Tile Works Museum
- Tez No: 593176
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
“Konya Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi'ndeki Kütahya Seramikleri”başlıklı çalışmamızda, Geç Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde Kütahya'da üretilmiş 79 adet seramik eser ele alınmıştır. Bu çalışma ile sözü edilen eserlerin tüm yönleriyle incelenmesi ve gelişim süreçlerinin ortaya konulması hedeflenmiş; ayrıca yapılacak karşılaştırma ve değerlendirmeler ışığında, dönemin seramik sanatı içerisindeki yerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tezin kapsamına dahil edilen 79 adet seramik eser; vazo, tabak, sürahi, kase, kavanoz, kavanoz, kapağı, askı süsü, mumluk , fincan, matara, pabuç, aplik, lamba askısı, kaide, ibrik, lamba, su bardağı, saksı, kandil, meyvelik, darbuka ve küp türlerinden oluşmaktadır. Bu eserler; malzeme, yapım tekniği, süsleme tekniği, form, renk, motif ve kompozisyon açısından ayrıntılarıyla ele alındığında, üretildiği döneme ait Kütahya seramiklerinin üslup özelliklerine dair önemli bilgiler vermektedir. Birbirleri ve çağdaşı örneklerle karşılaştırılan bu eserlerin, malzeme, yapım ve süsleme tekniği bakımından paralellik gösterdiği; ayırt edici yanlarının daha çok form ve süsleme özelliklerinden kaynaklandığı görülmüştür. Bu nedenle, Kütahya'da üretilen seramiklerin dönemsel benzerlik veya farklılıkları, daha ziyade eserlerin form ve süslemelerinden yola çıkılarak yapılan değerlendirme ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Halkın gündelik gereksinimlerine yönelik üretim yapan Kütahya'da, bu anlayışın doğal sonucu olarak İznik'te görülmeyen yepyeni tür ve formların ortaya çıktığı, çalışmaya konu olan eserlerden izlenebilmektedir. Bu eserlerin bezemeleri incelendiğinde; bir yandan İznik'te de görülen geleneksel veya Uzak doğu etkili motiflerin kullanıldığı; öte yandan Kütahya'ya özgü yepyeni renk veya desenlerin ortaya çıktığı dikkati çeker.
Özet (Çeviri)
In our study titled“Kütahya Ceramics in the Konya Karatay Madrasah Tile Works Museum”we have considered 79 pieces of ceramics produced in Kütahya during the late Ottoman and Republican periods. With this study, it is aimed to examine all aspects of Kütahya ceramics and reveal the development process of these works. Moreover, in the light of comparison and evaluations, it is aimed to find out the position of this period in the art of ceramic. 79 types of ceramics are included in the scope of the thesis; such as pieces like, vase, bowl, jug, jar, jar lid, hanger ornament, candle holder, cup, ewer, oil lamp, sconce, shoe, flasks, candlestick base, lamp hanger, flower pot, water glass, lamp, fruit plate, darbuka and cruse. These works shown in the catalogue are introduced as in details of the features of Kütahya ceramics within the material, construction technique, ornament technique, shape, color, motif and composition and is giving us important knowledge about the stylistic features of Kütahya ceramics. These works, which belong to the same period are compared with each other and have common features in terms of material, construction and decoration technique. it has been observed that the distinguishing features are mostly due to their form and ornamentation.Therefore, the periodical similarities or differences of ceramics produced in Kütahya have been handled by the evaluation of the forms and decorations of the works.Kütahya produces objects for the daily needs of the people and consequently, you can see that very new forms have appeared. In our study you can see the types of pots which are not produced in İznik. When the ornamental features of these works are examined; On the one hand, the traditional motifs seen in Iznik and also Far Eastern motifs are used and on the other hand it is seen that new colors or patterns specific to Kütahya has appeared.