Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesinde bulunan seramiklerin incelenmesi ve çağdaş tasarımlarla yorumlanması
Research of Ceramics in Karatay Madrasah Museumand their interpretation with contemporary designs
- Tez No: 566880
- Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde, Karatay Müzesinde bulunan Anadolu Selçuklu dönemine ait sırsız seramiklerin form, boyut, motif, teknik özellikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada betimsel ve deneysel yöntem uygulanmıştır. Müzede incelenen seramikler eser bilgi formları doğrultusunda ölçekli olarak çeşitli açılardan fotoğraflandırılmış, ölçüleri ve envanter bilgileri alınmış, şekillendirme ve süsleme teknikleri belirlenmiş, form ve motif çizimleri ayrıntılarıyla yapılmış ve araştırılan seramiklerin günümüz seramiklerine uygulanabilirliği denenmiştir. Ayrıca özgün seramik tasarımlarında, araştırılan Anadolu Selçuklu sırsız seramiklerinden esinlenilmiştir, bu uygulamalardan dört tanesi teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the form, size, motif, technical features of the unglazed ceramics belonging to the Anatolian Seljuk period at the Karatay Museum are emphasized. The ceramics examined in the museum were photographed, measurements and inventory information were taken, shaping and ornamentation techniques were determined, detailed form and motif drawings were made and the investigated ceramics were tried to be applied to today's ceramics. Thus, selected unglazed ceramics in the museum with many features.