Kumyer ve Pendik Höyük seramiklerinin karakterizasyonu ve tarihlendirilmesi
Characterization and dating of the Kumyer and Pendik Höyük ceramics
- Tez No: 393103
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BALDIRAN, PROF. DR. AHMET ADİL TIRPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma Muğla İli, Yatağan İlçesi Türkiye Kömür İşletmeleri dekupaj sahası içerisinde kalan Kumyer Mevkii nekropol alanında yapılan kurtarma kazısı esnasında çıkarılan toprak ve seramik örnekleri ile T.C. Ulaştırma, Şehircilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi üzerinde bulunan Pendik Höyük kurtarma kazısından elde edilen seramiklerin karakterizasyonu ve tarihleme çalışmalarını içermektedir. Söz Konusu kazı alanlarından temin edilen amorf seramik örnekleri, fotoğraflama ve belgeleme işlemlerinin ardından laboratuar ortamında fiziksel ve kimyasal testlere tabi tutulmuştur. Sonrasında ileri analiz teknikleri ile seramik eserlerin mineralojik, elementsel ve tarihsel dokümantasyonları çıkarılarak kil yapısı, menşei ve dönemi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar iki aşama halinde; hem arkeolojik hem de spektroskopik açıdan değerlendirilerek seramiğin niceliksel ve niteliksel özellikleri hakkında mutlak bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes that characterization of ceramics obtained from recovery excavations and dating studies. Soil and ceramic pieces which were removed during the recovery excavations in Kumyer Location necropol field, where remaining within the province of Muğla, Yatağan district, the Turkish Coal Enterprises decoupage field, and also ceramics which were obtained from High Speed Train (YHT) project ,which is conducted by Republic of Turkey Ministry of Transport, Urbansation and Communications, on Pendik Höyük recovery excavation.Amorphous ceramic samples were obtained from the excavation fields at issue, after the photographing and documenting process, in the laboratory those samples had been subjected to physical and chemical tests. After that, mineralogical, elemental and historical documentations of ceramic artifacts were removed by advanced analysis techniques so studied to determine that clay structure, the origin and period.The results obtained in two stages; tried to reach absolute information about the qualitative and quantitative properties of ceramics evaluated in terms of both archaeological and spectroscopic.