Bir iştirak şekli olarak yardım etme (Asli fail yardım eden ayrımı)
Aiding as a kind of complicity (The distinguishing of perpetrator and aider)
- Tez No: 393102
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN HAKERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
Ortaya konulan bu çalışmada, Türk Ceza Kanunu'nda bir iştirak şekli olarak düzenlenmiş olan“yardım etme”kurumu incelenmiştir. Bir başkası tarafından kasten gerçekleştirilmiş, tipik ve hukuka aykırı bir fiile, kanuni tanımda yer alan fiili oluşturmayan davranışlarla sağlanan ve azmettirme olarak nitelendirilemeyecek katkılar yardım etme oluştururlar.TCK md. 39 ile düzenlenen yardım etmeden dolayı sorumluluk için öncelikle başkasının gerçekleştirdiği kasıtlı, tipik ve hukuka aykırı bir asıl fiilin bulunması gerekmektedir. Öyleyse yardım etmeden bahsedilebilmesi için failin, yardım edenin katkı sağlamak istediği suçu işlemiş olması gerekir. Ancak, asıl fiilin tamamlanması şart olmayıp, teşebbüs aşamasına ulaşmış bir fiile sağlanan katkılar da sorumluluk doğuracaktır. TCK md. 39/2 hükmü ile yardım etme türleri sayma suretiyle belirlenmiştir. Yardım edenin, kanunda düzenlenen ve maddi ve manevi yardım olarak iki başlık altında toplanabilecek olan yardım türlerinden biriyle, asıl fiile kasıtlı olarak sağladığı katkılar yardım etmeden dolayı sorumluluk doğururlar. Bu katkılar suçun işlenmesinden önce sağlanabileceği gibi suçun işlenmesi sırasında da ortaya konulabilir. Yardım oluşturacak davranışlar hukuken izin verilmeyen riziko arttırılması kapsamında kabul edildiğinden, suçun gerçekleştirilmesinde nedensel bir değer taşımalıdır. Bu nedenle suçun bitmesinden sonra sağlanan katkılar yardım etmeden dolayı sorumluluk doğurmazlar. Yardım edenin sorumluluğunun sübjektif şartını iştirak (yardım etme) kastı oluşturur. Yardım edenin kastı, hem asıl fiilin unsurlarını hem de bu fiile destek olmayı kapsamalıdır. Buna karşın, yardım edenin asıl fiile ilişkin tüm şartları bilmesi gerekmez. Hareketi ile suçun işlenmesi riskini arttırdığını bilmesi yeterlidir. Kanun, faillik ve şeriklik ayrımında fiil hâkimiyeti teorisini benimsemektedir. Bu teoriye göre, yardım eden, kanuni tanımda yer alan unsurları gerçekleştirmeyecek şekilde bir başkasının fiiline kasıtlı olarak katkı sağlayan kişidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the notion of aiding (and abetting) were scrutinized which are arranged as a kind of complicity in the scope of Turkish Penal Code. The aiding can describe that the supplement to guilty acts which is committed by the perpetrator without accomplice or instigator. Firstly, the responsibilitiy of aider (and abettor) need to a guilty act which is unlawful and committed intentionally in primarily within the Article 39 of Turkish Penal Code. So in order to aiding (and abetting), guilty act have been committed by the perpetrator which is aider (and abettor) wish to contribute it. However, it is not essential to completion to guilty act. The kinds of aiding is determined by counting (numerus clauses) within the Article 39/2 of Turkish Penal Code. These kinds of aiding can group two essential headline which are moral (abetting etc.) and physical. The moral and physical assistances made up of criminal responsibility. The aiding must conduct before or during committing of crime. These contributions (assistances) are considerated to increase of unlawful impermissible risk behavior, however, the aiding is need to a value in terms of chain of causation. Therefore, the assistances which are provided after commiting a crime can not made up of criminal resposbilitiy as a aiding (or abetting). The malice of aiding is make out of subjective elements of criminal responsibility of aiding. The malice of aider involve to the all legal elements of guilty act by perpetrator and assistance of it. Conversely, no need to knowing all the circumstances of the guilty act. The knowing of increasing of commiting by the aider is enough. Turkish Penal Code accept to division of perpetrating and complicity. The essential theory is the“actually sovereignty”about the distinguishing of perpetrating and complicity. According to this theory, the aider is peaple who contributed deliberately to the guilty act without actually sovereignty.