Bilişim suçlarında adli analiz
Computer Forensics in Computer Crimes
- Tez No: 393117
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Günümüzde internet, her kesimden kullanıcı tarafından yararlanılan, kamu ve özel sektörün hizmet üretme ve sunmada ağırlıklı olarak kullanıldığı, yoğun şekilde bilgi paylaşımı, çeşitli formlarda iletişimin gerçekleştiği, eğitimden eğlenceye kadar çok geniş bir alanda kullanıcılarına hizmetlerin sunulduğu bir alan haline gelmiştir.İnternetin kullanıcılarına çok çeşitli hizmetler sunması ve internetin yapısından kaynaklanan nedenlerle suç işlemenin ve saklanmanın daha kolay olduğu hususu suçluların da dikkatini çekmiş bulunmaktadır. Bu nedenle, bütün dünyada bilişim alanında işlenen suçların hızla arttığı ve bu suçların takibinde çeşitli sebeplerden dolayı sorunlar yaşandığı görülmektedir. Bu sebeplerin başında kolluk ve yargılama makamları açısından hem internet ortamının hem de bilişim suçlarının yeni olması gelmektedir. Konu hakkında bilgili ve deneyimli personel açığı bulunmaktadır. Diğer önemli bir sebep de bu suçların doğası gereği coğrafi sınır tanımamalarıdır. Bu durum, kolluk ve yargı makamlarının hem ülke içindeki birimlerle hem de diğer ülke birimleriyle işbirliği içerisinde çalışmalarını gerektirmektedir. Ancak diğer ülkeler de aynı sorunu yaşamakla birlikte özellikle ülkemiz açısından işbirliği konusunda kat edilmesi gereken çok mesafe bulunmaktadır. Bu araştırmada, bilişim suçları ile bu suçların soruşturma ve kovuşturma aşamasında suç ve suçlunun belirlenmesi ve suçun ispat edilmesi amacıyla gerekli delillerin elektronik ortamlardan elde edilmesi, muhafazası, incelenmesi, raporlanması ve yargı makamlarına sunulması aşamalarının tamamı (ki buna adli analiz denmektedir) ile bilişim suçlarıyla mücadele ve adli analiz konusunda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, internet became a field used by all segments of the society and public and private sector in producing and providing services intensely; it is used in intense exchange of information as well as various forms of communication and users are provided services widely from education to entertainment. In view of the wide number of services provided by internet to myriad users, the point of more easiness of committing crime and hiding attracted criminals' attention. In this respect, it is observed that crimes committed in the field of informatics have been increased and all over the world difficulties have been occurred in pursuing these crimes. On top of the reasons leading these circumstances, both the internet environment and informatics crimes are emerged recently and there is lack of law experienced staff. Another substantial reason is country borders do not exist in this environment in accordance with the nature of these crimes. As a matter of fact, law enforcement and judicial bodies have to cooperate with both domestic and international units. Although other countries suffer from the same problem regarding cooperation there is a long way to be taken particularly in respect of our country. In this research, computer crimes and collecting evidence in electronic environment to detect the crime and perpetrators and to prove the crime in the investigation and prosecution phases of these crimes, all phases of preserving, searching, reporting the evidences and submitting them to the judicial bodies (defined as judicial analyzing), as well as problems occurred in fighting against informatics crimes and judicial analyzing and solution offers are examined.