Yeni Dünya'nın dinamiği: Yeni toplumsal hareketler
The dynamic of the New World: New social movements
- Tez No: 393135
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ÖZENSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
1968 Devrimi'ne kadar toplumsal hareketler işçi sınıfının merkezi konumdaki rolü ile değerlendirilmiştir. 1968 Devrimi ile birlikte özellikle öğrenciler ve kadınlar, toplumsal hareketlerde merkezi bir rol oynamaya başlamışlardır. Hareketlerin aktörleri olarak öğrenci ve kadınların temel amacı kültürel alanda mücadele ederek, kimliklerinin tanınarak haklarını elde etmek ve sivil toplum alanını genişletmektedir. Bu değişim toplumsal hareketlerin 'yeni toplumsal hareketler' olarak adlandırılmasını beraberinde getirmiştir. Toplumsal hareketlerde aktörlerin ve hedeflerinin değişmesinde toplumsal hayatta yaşanan dönüşüm etkili olmuştur. Cemaat toplumundan önce modern sürece ve arkasından postmodern sürece geçiş ile birlikte toplumdaki ilişkiler ve denetim mekanizması değişmiştir. Aktörler toplumsal dönüşümü sağlama noktasında değerleri ve toplumu yeniden inşa ederek ve başka bir dünyann varlığına vurgu yaparak, kendilerinin söz hakkının olduğu“yeni bir dünya”talep etmeleri noktasında yeni toplumsal hareketler, toplumsal yapıdaki değişimi analiz etme noktasında önemli bir argüman sunmaktadır. Bu araştırmada toplumsal yapı ile yeni toplumsal arasındaki ilişki teorik bir şekilde literatür taraması olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social movements, until the 1968 Revolution, were evaluated in relation to the central role of the working class. Within the 1968 Revolution, apart from working class, especially students and women in social life began to play a central role in social movements. Student and women's goal is not to seize power as in the old social movements but to achieve their rights and their identities to be recognized. This change have brought about the denotation of social movements as“the new social movements”. The transformation in social life have been effective in the change of actors and targets in the new social movements. Together with the passing of traditional societies to modern and postmodern period, personal relations and control mechanism in the society have shifted. The state's withdrawal have provided the individual to emerge as an actor, and to assert his/her demands regarding identity and cultural space clearly. These demands have also forced the existence of democracy. The social movements have a central importance point to analyze the changes in the social structure.