Marka yönetiminin tüketici karar alma tarzlarıyla ilişkisi: Bir araştırma
  1. Tez No: 393148
  2. Yazar: NAZLI KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FAHRİ NEGÜS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Marka giderek tüketicinin gözünde satın aldıkları ürün ya da hizmetten ayrı olarak bir kavram haline gelmekte ve bu anlamda da markaların yönetimi işletmeler açısından büyük önem kazanmaktadır. Tüketiciler artık herhangi bir ihtiyaç duymamalarına rağmen, markayla ilgileri, algı ve yaklaşımları nedeniyle satın alma gerçekleştirebilmektedirler. Dolayısıyla markalar, ürün ya da hizmetlerin önüne geçebilmekte ve işletmelerin en önemli varlıklarından biri haline gelmeye başlamıştır. Bu anlamda bu çalışmada, bu önemi incelemek amaçlı, marka yönetiminin tüketici karar alma tarzlarıyla olan ilişkisi incelenmiş ve spor ayakkabılar üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Marka yönetimine verilmesi gereken önem, marka yönetiminin tüketici karar alma tarzlarıyla olan ilişkisinin incelenmesiyle vurgulanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand is becoming a unique concept seperately from the product or the services the customer buys, and the management of it is getting more and more importance. Consumers can buy something that they do not need to, only because of their interest, perception and attitude toward a brand. Brands, in this sense, get ahead of the products or services and evolve to be one of the most valuable assests of businesses. In this research, the relationship between brand management and consumer decision making styles has been studied in order to examine this significance of brand getting ahead of its products. Research has been made on sport shoes. The need of concernment over brand management has been tried to give by investigating the relationship between the brand management and consumer decision making styles.