Ecrimisil
Mesne profits
  1. Tez No: 393147
  2. Yazar: CEREN YAVUZASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Ecrimisil, bir taşınır veya taşınmazın hak sahibinin rızası olmaksızın haksız zilyed tarafından kullanılması nedeniyle bu kullanım süresi karşılığında ödemesi gereken bedel şeklinde tanımlanabilir. Kamu hukukunda yasal düzenlemelere tabi olan kurum, özel hukuk yönünden yasal bir düzenlemeye konu edilmemiştir. Bu nedenle de uygulamamızda içtihadı birleştirme kararlarıyla bu kuruma yön verilmiştir. Kararlar neticesinde bu bedelin hukuki nitelemesi haksız fiil şeklinde yapılmıştır. Ecrimisil için yapılan haksız fiil nitelemesine karşılık içtihatlarımız, bu hükümlerin dışındaki bazı hükümlerin de uygulanması gerektiğine karar vermiştir. İçtihatlarımızda ecrimisil için haksız fiil, haksız zilyedlikte iade ve kira sözleşmesine ilişkin hükümlerin birlikte uygulanması gerektiği kabul edilmiştir. Ancak bu uygulama, yöneltilen ecrimisil taleplerinin tam olarak karşılanamamasına neden olduğu için eleştirilmektedir. Bu nedenle doktrin tarafından ecrimisile ilişkin ileri sürülen görüşlere ayrıca yer verilmiştir. Uygulamada geniş bir yer kaplayan ecrimisilin daha iyi anlaşılabilmesi için konumuz, Mecelle ve Anglo – Sakson hukuku yönünden de ele alınmıştır. Bu değerlendirmelerden sonra ise ecrimisil talebi için uygulamada aranan şartlara yer verilmiştir. Maddi hukuk bakımından yaptığımız bu incelemelerden sonra konumuzun usul hukuku yönünden ele alınmasıyla da çalışmamız son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mesne profits can be defined as a price for usage duration of a movable or immovable property without the consent of the rightful owner by a faulty possessor. This institution is regulated by the codes of public law, but it is not regulated as a provision of a code in private law. Therefore in our applicaiton this institution has been directed by landmark decisions. At the conclusion of these court decisions, this price is evaluated as a tort. Although the qualification of tort our jurisprudences except this provisions, has accepted that another provisions must be applied. In our jurisprudences, tort, return of faulty possession and lease provisions must be applied together for mesne profits. However this practice is criticized because of being improper to fulfill the mesne profit demands. Therefore the arguments put forward by the doctrine about mesne profits also are taken place. For a better understanding of mesne profits which has a large place in practice, our subject is also discussed in the extent of Ottoman Code of Civil Law and Anglo – Saxon legal terms. After these evaluations, the requirements of mesne profits which are sought by the application has taken a place too. After the examination of substantiave law, our work has ended by our subject dealt with procedural law.