Marka yönetimi ve tüketicinin marka tercihi üzerine bir araştırma: İçme suyu sektöründe İstanbul ili örneği
Brand management and a research over consumer's brand preference: İstanbul case in driking water industry
  1. Tez No: 605338
  2. Yazar: MERT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ŞAHİN YARBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'de marka yönetimi hakkında bir takım çalışmalar yapılmış ancak tüketici karar alma tarzlarıyla ilişkisi üzerine araştırma oldukça azdır. Çalışmanın amaçlarından birisi marka yönetiminin hızla artan önemine göz önüne alarak marka yönetiminin tüketicinin karar alma tarzlarıyla olan ilişkisini incelemektir. Araştırma yöntemi olarak çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma örneklemi içme suyu tüketen yaklaşık 250 kişidir. Bulgular, tüketici karar alma stilleri üzerinden marka yönetiminin istatistiksel olarak pozitif etkisi olduğu görülmektedir. En yüksek düzeyde etki pazarlama bileşenleri ve algılanan kalite boyutlarında; daha sonra ise marka farkındalığı ve marka sadakati boyutlarında olmaktadır.
Özet (Çeviri)
A number of studies have been made about brand management in Turkey but research on the relationship with the consumer decision- making style is quite limited. The purpose of this research is to examine the relationship between brand management and consumer decision- making sytles considering the rapidly increasing importance of brand management. This research was conducted with multiple regression. Research sample is about two hundred and fifty person consuming drinking water. Research results show that brand management has a positive effect on consumer decision-making styles. The highest level of impact is on the components of marketing and perceived quality, and then on brand awareness and brand loyalty.