Sigorta sektöründe altı sigma destekli bilgi teknolojileri uygulamalarının etkinliği
L'efficacité des applications des technologies d'information supporté par le six sigma dans le secteur d'assurance
  1. Tez No: 393155
  2. Yazar: GÖZDE ŞATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET İYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sigorta sektörü, doğası gereği müşteri memnuniyetinden doğrudan etkilenen sektörlerden biri olması sebebiyle, şirketler liderlik yarışında öne geçmek için bu kavramı anahtar başarı faktörlerinin arasına koymaktadırlar. Günümüzde hızlı ve doğru iş yapmada şirketlere en fazla destek olan yaklaşım, bilgi teknolojileri ağırlıklı çözümler ve inovasyonlardan mümkün olduğunca faydalanmaktır. Klasik, insan gücü ağırlıklı çağdan, teknolojinin maksimum seviyede kullanılmaya çalışıldığı teknolojik çağa geçerken bu geçişin nasıl yapıldığı da çok önemlidir. Değişimde ve dönüşümde kullanılan yöntemlerden en etkililerinden biri Altı Sigma Metodolojisidir. Bu çalışmada süreç iyileştirmesi ve operasyonel verimlilik için kullanılan Altı Sigma Metodolojisi anlatılmış olup, organizasyonel öğrenme kavramlarıyla bağlantı kurulmuştur ve sektör liderlerinden birinin bu metodolojiyi kullanarak gerçekleştirdiği bilgi teknolojileri içeren dönüşümlerden bazı örnekler detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Insurance sector is one of the sectors that directly get affected from customer satisfaction because of its nature. That is the reason why companies place this notion in their key success factors during the leadership competition. In our days, the most supportive approach to the companies for doing fast and right work is to benefit from information technologies based solutions and innovations. While passing from the classical, human force based era to the technological era in which the technology is tried to be used at maximum level, how this transition is made is also very important. One of the most efficient methods used in this transition and change is Six Sigma Methodology. Throughout this study, Six Sigma Methodology which is used for process improvement and operational efficiency is explained, the interconnection is made with the organizational learning concepts and some examples of transitions that one of the sector leaders have made using this methodology is reviewed in detail.