Şirket büyüklüğü, kâr payı dağıtımı ve beta katsayısının hisse senedi getirisine etkisi: İMKB sınai endeksinde bir uygulama
The effect of company size, beta coefficient and dividend policy on stock returns: An application in ISE industrial index
- Tez No: 393154
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Finans literatüründe yatırımların beklenen getirilerini ve bu getirilerin risklerini inceleyen çok sayıda eser yer almaktadır. Bu çalışmaların temelinde çalışmayı yapan kişinin kullandığı faktörlerin beklenen risk ve getiri ilişkisini açıkladığı düşüncesi yatmaktadır. Bu tez kapsamında bir yatırım aracı olarak hisse senedi seçilmiştir. Bu doğrultuda beta katsayısı, şirket büyüklüğü ve şirketin kâr payı politikası, yatırımları etkileyebilecek faktörler olarak belirlenmiştir. Bu faktörlerin yatırımlar üzerindeki etkisini göstermek için Ocak 2000 – Eylül 2013 tarihleri arasında kesintisiz bir şekilde Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren İMKB sanayi endeksine kote olmuş şirketlerden -Ocak 2002 Haziran 2013 tarihleri arasında, belirlenen her bir faktörün etkisini ayrı ayrı belirlemek için- 7 ana portföy oluşturulmuştur. Bu portföylerde çalışma kapsamındaki şirketlerin beta katsayılarına göre“beta katsayısı 1'den küçük ve 1'den büyük şirketler”olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Şirketlerin büyüklüğü dikkate alınarak“küçük, orta ve büyük şirketler”olmak üzere 3 grup oluşturulmuştur. Şirketlerin, kâr payı politikalarına göre ise“kâr payı dağıtan ve dağıtmayan şirketler”olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Bu faktörlerin ikili olarak etkilerini inceleyebilmek amacıyla bunların bütün ikili kombinasyonları alınarak 16 alt portföy oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında toplam 23 portföy oluşturulmuştur. Bu portföyler aylık olarak getirilendirilmiş ve senelik olarak her bir faktör göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılmıştır. Faktörlerin hisse senedi getirisi üzerindeki etkisini inceleyebilmek için oluşturulan portföylerin performansları karşılaştırılmıştır. Portföylerin performansını karşılaştırmak için oluşturulan portföylerin kümülatif getirileri ve riske göre belirlenmiş performans kriterleri ( Sharpe Oranı, Treynor Oranı, Jensen Alfası ve Değerleme –information- Oranı) karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are numerous works in the finance literature which emphasize on expected returns and risks for future investments. Those works are based on the idea of the researcher that the factors that he is using would determine the relation between expected return and risk. In this thesis we chose stocks as an investment tool. Also, we preferred beta coefficient, dividend policy and firm size as factors which may affect our investment. To describe the effect of those factors on our investment, we chose stocks which were performing in the Istanbul stock exchange industrial index between January 2000 and September 2013. We then calculated the return of those stocks within January 2002 - June 2013. In order to show the effect of those factors we built seven main portfolios. These portfolios are based on the firms that we selected for our research purpose. We divided those firms according to each factor: for beta coefficient we divided those firms into two portfolios (the firms with a beta coefficient below 1 and the firms with a beta coefficient above 1); we divided those firms into two groups according to their dividend policy (dividend-paying companies and non-dividend-paying companies); lastly we divided those firms into three portfolios in accordance with their size (we divided firms as small, medium and big). In our research we also tried to show the effect of dual combination of the factors that we have chosen. In order to show the effect of dual combination of those factors we created 16 sub portfolios. We monthly calculated the return of those portfolios and we also yearly reconstructed them according to each factor. In order to determine the real effect of those factors we calculated mean, cumulative return, standard deviation, and we used risk adjusted performance measures of each portfolio and compared them to each other.