L'impact de la responsabilite sociale d'entreprise sur la reputation institutionnelle d'une entreprise : Exemple analytique de Sonatel au Senegal
Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının bir kurumun kurumsal itibarına katkısı: Örnek vaka Sonatel Senegal
  1. Tez No: 393156
  2. Yazar: DESIRE THIOME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELGIZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı yüzyıllardır var olan bir kavram. Önceleri rıza kavramı ile özdeşleştiriliyordu, dinsel ve etik sorunları da irdeliyordu. Ancak günümüzde küreselleşme nedeniyle bu kavram da değişime uğradı. Onu destekleyen ve karşı çıkanlar da dahil olmak üzere birçok teorinin mevcudiyeti ona bağlı. Kurum karlılığının artırılmasının yanı sıra paydaşların sosyal ve çevresel ihtiyaçlarının geliştirilmesine sağladığı katkıda oldukça önemlidir. Bu çerçevede kurumsal sosyal sorumluluk kavramının kurumsallaşmasını sağlayan uluslar kurumlar tarafından belirlenen ve aynı zamanda kurumların faaliyet kurallarını da belirleyen yasalar ve normlardır. Bugün kurumlar müşterilerine, halka ve faaliyet gösterdiği çevreye karşı sorumluluğunu göstermeli veya faaliyetler ile ilgili düşen pozitif görünümlerini tekrar olumlu yöne çevirmeliler.Yenilik ve iletişim teknolojilerinin paydaşların artan ve farklılaşan ihtiyaçları ile birlikte sürekli geliştiği bir dünyada yaşıyoruz. Paydaşların güvenini kazanmak için firmalar kurumsal sosyal sorumluluk politikalarına ağırlık vermelidir. İyi bir kurumsal sosyal sorumluluk iletişimi firmaların beklentilerini de karşılayacak biçimde iletişim stratejilerinin içerisinde yer almalıdır.Sonuçta SONATEL'inSenegalın bir şirketinin kurumsal iletişim departmanındaki, kurumsal sosyal sorumluluğun uygulamasına kısa bir vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of our study: corporate social responsibility existed for centuries. Previously it referred to acts of compliance, asked questions of ethical or even religious order. It has evolved, today, due to globalization.It is to known the existence of several theories as well complementary as antagonists. It passes through the importance of searching for the benefit of the company until the awareness to the participation in the development of their communities and social and environmental stakeholders.In this context the institutionalization of CSR (Corporate Social Responsibility) has emerged with the help of laws and standards established by international institutions, thus, defining the principles and the rules for its application. Currently companies need to be responsible towards their consumers; their public and the environment or it evolves in order to obtain benefits from their activities.We live in a new world or the communication technology is in perpetual development, with demand growing and diverse stakeholders. Companies must better communicate their CSR policy to gain the confidence of their stakeholders. A good communication CSR policy must pass through the implementation of a communication strategy adequate compared to the expectations of each company or institution.Thus there is a link between CSR and a company's institutional reputation. To the extent that if a corporate institutional communication department manages well its CSR communication might report competitive advantages in terms of image and institutional reputation and financial. It is this logic that we are going to focus our research on the corporate social responsibility and we will show a brief highlighted the practice of CSR in the Department of corporate communications of the Senegalese company.