Belirsiz süreli kefalet sözleşmesinde kefilin sorumluluğunun sona ermesi
Termination of the guarantor's responsibility in surety contracts of indefinite duration
- Tez No: 393165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kefalet, feri nitelikte bir kişisel teminat sözleşmesi olup, asıl borç herhangi bir sebeple sona erdiği takdirde kefilin borcu da sona erer. Belirsiz süreli kefalet sözleşmesi, kefilin sorumluluğunun herhangi bir süre ile sınırlanmadığı hallerde söz konusu olur ve kefalet sözleşmesini sona erdiren sebepler burada da uygulanır. Kefalet sözleşmesi, asıl borçtan bağımsız olarak kendine özgü sebepler ile de sona erebilir. Bazı durumlarda kefilin sorumluluğu tamamen sona ermemekle beraber azalır. Çalışmamız, belirsiz süreli kefalet sözleşmesinde kefilin sorumluluğunu sona erdiren veya azaltan sebepleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmamızda kefilin sorumluluğunu asıl borca bağlı olarak veya kefalet sözleşmesine özgü olarak sona erdiren sebepler ayrıntılı biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Surety is a personal guarantee contract of secondary nature and the responsbility of the guarantor shall be terminated in case the actual debt is terminated. The surety contract of indefinite duration exists in cases where the liability of the guarantor has not been limited by a certain duration and the reasons for termination of the surety contract is also applicable here. The contract of surety may be terminated by intrinsic reasons independently from the actual debt. In certain cases, the liability of the guarantor shall be decreased although not terminated. Our study aims to investigate the reasons which terminate or decrease the responsbiility of the guarantor in surety contracts of indefinite duration. Therefore, the reasons terminating the responsibility of the guarantor based on the actual debt or the surety contract have been examined separately.