Medeni Usul Hukukunda keşif
View in Civil Procedure Law
  1. Tez No: 393166
  2. Yazar: FATİH YURTBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun (“HMK”) deliller başlıklı kısmında 288 ilâ 292. maddelerinde düzenlenmiş olan“keşif”kurumu ele alınmıştır.Bu çalışmanın ilk bölümünde keşif kavramı genel olarak ele alınmış; keşfe başvurmanın hâkimin takdirinde olması hususu irdelenmiş, keşfin benzer hukuki kurumlardan farkı açıklanmış ve keşfin hukuki niteliği, bu konudaki farklı görüşlere de değinilerek ortaya konulmuştur. Ayrıca keşfin konusu ve amacı ile keşifle ilgili medeni usul hukukuna hakim olan ilkeler hakkında açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde keşfe ilişkin usuli işlemler ve keşfin icrası konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde ise, tarafların keşfe itiraz etmeleri ve hâkimin keşif sonucunda elde edilen bulguları bir delil olarak takdir etmesi meseleleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of“jury view”regulated under articles 288 to 292. in evidence ssection of Code of Civil Procedure, Act No. 6100 (“CCP”) is handled. Jury view is one of the evidences which is regulated under the law and which serves to reach material facts. In the first section of this study, the jury view concept is handled in general terms; the fact that recourse to jury view is in discretion of the judge is examined, the jury view is specified differently from similar concepts/institutions and legal characteristic of thejuryview is set forth by also dealing with different legal opinions on this matter. In the second part of the study, procedural actions related to jury view and execution of jury view are set out. In the third section of the study, thefact of opposition of the parties to jury view and judge's considering the findings obtained as a result of the jury view as evidence are reviewed.