Hazar'ın hukuki statüsü sorunu
The legal status problem of Caspian
  1. Tez No: 393164
  2. Yazar: İLGAR BABAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EMRE ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hazar'ın hukuki statüsü sorunu politik sebeplere dayanmakla birlikte, meselenin hukuki boyutu da büyük önem arz etmektedir. Zira konuya farklı açılardan yaklaşan ve farklı tezleri savunan Hazar devletleri kendi iddialarını hukuki açıdan temellendirmeye çalışmaktadır. Sorunun çözümünün hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği ise her kes tarafından kabul görmektedir. Biz bu çalışmamızda Hazar Denizi'nin hukuki statüsü sorununu objektif bir şekilde araştırmaya, sorununun nelerden kaynaklandığını, bununla ilgili tarihte ve günümüzde uygulamanın nasıl olduğunu, meselenin çözümü için hangi yolların ve yöntemlerin bulunduğunu ve problemin halledilmesiyle ilgili olarak bu güne kadar atılmış olan adımları incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Although the legal status problem of Caspian Sea is based on political reasons, the legal dimension of the issue is also important. Because the Caspian countries taking different approaches to the topic try to establish their claims legally. The necessity of legal solution of the problem is accepted by everyone as well. In this study we tried to research the legal status problem of the Caspian Sea objectively and to examine the reasons of the problem, the historical and modern practice about it, the possible ways and methods of the solution of the issue and the efforts made to solve the problem so far.