Ticarî sırların korunması
The protection of trade secrets
  1. Tez No: 393171
  2. Yazar: MUHAMMED SULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ticarî işletmelerin en önemli gayri maddî malvarlıklarından biri olan ticarî sırlar, iktisadî hayatın sorunsuz bir şekilde devam etmesi bakımından hukukî himaye altında bulunmaları gerekmektedir. Bu bağlamda öncelikle ticarî sırrın kavramsal olarak anlamlandırılması ve ticarî sırlara uygulanacak olan hukukî korumaların belirlenmesi önemlidir. Bağımsız ekonomik değeri olan veya iktisadî faaliyetlerde sahibi lehine rekabet avantajı sağlayan, sadece sınırlı bir çevrede bilinen ve gizli kalmasında sahibinin menfaati olan her türlü bilgi anlamına gelen ticarî sırlar; 4000 yıl öncesinden bu güne kadar çeşitli hukukî düzenlemeler ile koruma altında tutulmuştur. Çalışma, günümüz ticarî sırların korunmasına ilişkin hukukî rejimleri, karşılaştırmalı hukuktan da faydalanarak ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The trade secrets,which are one of the most important non-financial assets of the commercial enterprises, are needed to be under legal protection to ensure economic life being continued smoothly. In this context ,firstly,it is important that trade secrets should be explained conceptually and legal protections that will be applied to the trade secrets should be determined. The trade secrets, which means all kinds of information having independent economic value, providing a competitive advantage in favor of its owner in economic activities, known only in a limited environment ,and providing an interest to its owner through being kept secretly, have been protected through a variety of legal arrangements from 4000 years ago to this day. This study aims to handle the legal regimes concerned about the protection of today's trade secrets, by taking advantage of the comparative law.