Kredi Yurtlar Kurumunda (KYK) barınan yükseköğretim öğrencilerinin 'Yurt'a ilişkin metaforik algılarının incelenmesi (Anadolu yakası örneği)
The study of metofori̇c percepti̇ons of the students who stay i̇n dormitories
- Tez No: 393205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı Kredi Yurtlar Kurumunda(KYK) Barınan Yükseköğretim Öğrencilerinin“Yurt”a İlişkin algılarının metaforlar yardımıyla belirlenmesini amaçlayan bu araştırma tarama modelindedir. Araştırmada görüşlerine başvurulan öğrenciler, Üsküdar ilçesindeki Altunizade Erkek Öğrenci Yurdu, Beykoz'daki Anadolu Hisarı Kız Yurdu, Ataşehir 'deki Ataşehir Kız Yurdu ve Vali Muammer Güler Kız yurdu, Kadıköy' deki Akkadın Hacı Mustafa Tarhan Kız yurdundaki 2250 öğrenci arasından gönüllülük esasına göre seçilen 520 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen veriler; içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Yani veriler, belirli kavramlar ve temalar çerçevesinde bir araya getirilecek, mantıklı bir biçimde ilişkilendirilip, buna benzer anlamı yansıtan kavramlar temalar halinde ayrılmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmadan elde edilen bulgular göstermektedir ki öğrencilerin büyük çoğunluğu yaşamış oldukları yurt ortamından tatmin değildirler. Öğrencilerin büyük bir kısmı yurt ortamını fiziksel şartları yetersiz, kişisel alanın bulunmadığı, dar ve kuralların oldukça katı olduğu bir ortam olarak algılamaktadırlar. Gözlenen en yoğun metaforlardan biri yurt yönetiminin katı kurallara sahip ve bu kuralları kesin olarak uygulayanlar olarak algılanmalarıdır. Ayrıca, gerçekleştirilen bu çalışmada kadın ve erkek öğrenciler arasında kullanılan metaforlar ile ilgili anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmektedir. Elde edilen bu bulguya göre kız ve erkeklerin kaldıkları yurt şartlarının onların algılarına göre birbirine yakın olduğu düşünülebilir. Elde edilen bu bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış ve gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aims to specify metaphorical perceptions of college students related to dormitories. The students selected from state owned dorms. The study was designed as a survey study. The participants that take place in the current study were selected from Üsküdar-Altunizade Males' Dorm,Beykoz Anadolu Hisarı Girls'Dorm, Ataşehir Girls' Dorm,Vali Muammer Güler Girls' Dorm, Kadıköy Akkadın Hacı Mustafa Tarhan Girls' Dorm. The total capacity of those dorms is 2250 while the current study was conducted with 520 students who want to participate to the study voluntarily. The data obtained were analyzed by using content analysis technique. That is, the data were combined around some concepts and themes, related with a rationale. The findings of the current study revealed that, most of the students participated to the study have not satisfied with the dorm conditions. Most of the students stated that they found physical conditions of dorms unsatisfactory where strict and rush rules were imposed by dorm administrators. Additionally, the study findings showed that there is not identifiable differences among male and female students in terms of their selected metaphors. For this reason, it can be inferred that, the conditions of the dorms are somewhat the same for both dorms where the study conducted. Those results were discussed in the light of the relevant literature.