Yöneticinin öğretmenlerin mesleki gelişimlerinde ekonomik ve sosyal katkıları
The economi̇c and social contributions of the manager on proffessional development of teachers
- Tez No: 393207
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler, eğitim programları ve eğitim teknolojilerinde de kendini göstermiştir. Artık öğretmenlik, bilgi ve beceri kazandırmanın ötesinde, bilgiye ulaşmayı hedefleyen, yaparak yaşayarak öğrenen bireylere, rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Toplumların gelişmesi, yetişmiş insan gücüne bağlıdır. Öğrencilerin iyi yetiştirilmesi de öğretmenin verdiği eğitimin kalitesine bağlıdır. Öğretmenlerin iyi eğitim verebilmeleri için, aldıkları eğitimin kaliteli olması, iyi yetiştirilmiş olmaları gerekmektedir. Öğretmenlik mesleğindeki gelişmeler alanında yapılan bu araştırma, mesleğin günümüz koşullarınca iyi yürütülebilmesi, eğitimin kalitesinin arttırılması için mesleki gelişimin bir zorunluluk olduğunu göstermektedir. Mesleki gelişim bir anlamda da tüm dünyada reformların aracı olarak görülen bir süreçtir. Bu araştırmanın amacı; yöneticinin, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinde ekonomik ve sosyal katkılarını belirlemek ve bu doğrultuda önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın birinci bölümünde problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın önemi, sayıltılar, sınırlılıklar ve tanımlar bulunmaktadır. İkinci bölümde ise yönetim, yönetim süreçleri ve biçimleri, eğitim, okul yönetimi, okul yöneticisi, öğretmen, okul ve mesleki gelişimle ilgili kavramlara yer verildikten sonra mesleki gelişimde okul yöneticilerinin ne tür ekonomik ve sosyal katkılarda bulunabileceklerinden bahsedilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde metodoloji,dördüncü bölümünde bulgular yer almıştır. Son olarak da beşinci bölümde ulaşılan bulgular çerçevesinde tartışma, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Araştırma nicel olarak tasarlanmış ve tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Sancaktepe, Sultanbeyli, Kadıköy, Kartal, Ümraniye, Çekmeköy ilçelerinde yer alan basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen devlet ilkokullarında ve özel ilkokullarda bulunan sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. 6 ilçede 37 farklı ilkokulda görev yapan 315 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 221'i bayan, 94'ü erkektir. Anketlerle toplanan veriler araştırmanın veri kaynağını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the rapid developments on the field of technology has shown itself on education programmes and education technologies as well. Now teachers intend to lead the individuals that aim to reach the information and learn by experience rather than teaching information and skills. The development of societies depens on improved man power. Raising the students well depends on the quality of the teacher's teaching style. The teachers should be educated well and the education they have should be qualified so that they teach well. This research which is made on developments of teaching profession shows that professional improvement is a must in order to carry out the task successfully in today's conditions of the profession and raise the quality of the education. In other words, professıonal development is a period that is seen as the tool of the reforms in the whole world. The purpose of this research is identifying the economic and social contribitions of the managers on proffessional development of teachers and making suggestions in this direction.This part of the research consists of the problem status, the problem sentence, the sub-problems, the purpose, the importance of the research, the premises, the limitations and th definitions. In the second part, the kind of economic and social contributions that the school managers can make is mentioned after giving place to the terms about the management, the management processes and styles, the education, the school managements,the school manager, the teacher, the school and the proffessionaldevelopmen. In the third part, the methodology, and in the forth part the f,nding take place. Finally, in the fifth part, discussions, the result and the suggestons take place within the reached findings. The research is designed quantiatively and relational screening model is used as the screening model.