Mesleki Eğitim Programı'na yönelik meslek liselerinde görev yapan okul yöneticileri ve öğretmen görüşleri
Opinions of school administrators and teachers working in vocational high schools regarding the Vocational Education Program
  1. Tez No: 951810
  2. Yazar: FATMA ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH FARUK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kişilerin kabiliyetleri doğrultusunda mesleki bilgi ve becerileri kazanmalarını sağlamak, teknolojik değişimlere uyum sağlayabilmek, paydaşların tüm süreçte aktif görev aldığı bir sistemle ve devletlerin ekonomik ve sosyal gelişimlerinde kilit role sahip olan mesleki ve teknik eğitimle mümkün olabilir. Bu çalışmada, Mesleki Eğitim Programı uygulanan meslek liselerinde görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerin bu uygulama hakkındaki görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninden faydalanılmıştır. Katılımcıların seçiminde, araştırma konusunun derinlikli bir şekilde incelenmesine fırsat sağlamak için, amaçlı örneklem yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim- öğretim yılında Edirne ili, X ilçesindeki Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) Programı'nın uygulandığı Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nde görev yapan ikisi okul müdürü, dördü MESEM Programı'ndan sorumlu müdür yardımcısı toplam altı okul yöneticisi ile MESEM Programı derslerine giren ikisi genel bilgi dersi ve ikisi meslek dersi öğretmeni olmak üzere on katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme tekniğiyle elde edilen veriler, betimsel analizle çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler neticesinde, MESEM Programı'nın meslek lisesi yöneticilerine müdür yardımcısı normu ve çevre ile sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi açısından katkı sağladığı görülmüştür. Ancak okul yöneticilerini; ekonomik nedenlerin yanı sıra, öğrenciden kaynaklanan dezavantajlar, öğretim süreciyle ilgili dezavantajlar, e-MESEM sisteminden kaynaklanan dezavantajlar ve işletmede beceri eğitimiyle ilgili dezavantajların da etkilediği ortaya çıkmıştır. Öğretmenler açısından bakıldığında ek ders ücreti, MESEM Programı'ndaki sınıf mevcutları, çerçeve öğretim programındaki ders saatleri avantaj olarak değerlendirilmiştir. Ancak, öğrenci niteliğinden kaynaklanan etmenlerle birlikte, MESEM Programı derslerine giren öğretmenlerin mesleki doyumlarının düşük olması, hizmet içi eğitim olmadan MESEM uygulamasının başlatılmış olması ve koordinatörlük görevini yürütmede zorluk yaşamaları da öğretmenler tarafından dezavantaj olarak görülmektedir. Araştırma sonucunda, MESEM Programı'nın meslek liselerinde uygulanmasının okul yöneticileri ve öğretmenlere bazı avantajlar sağladığı ancak bütüne bakıldığında dezavantajların avantajlardan daha çok olduğu kanaatine varılmıştır. Nitel araştırma modeliyle yapılmış bu çalışmanın, karma yöntemle yapılması gelecek araştırmacılara önerilebilir. Ayrıca, okul yöneticilerinin iş yükünün azaltılması, MESEM Programı'na kaydolmuş öğrencilerin okula bağlılıklarının arttırılması, öğrenci nakil ve geçişlerinin sınırlandırılması, işletmedeki eğitimden sorumlu kişilerin pedagojik yetkinliklerinin arttırılması gibi öneriler karar mercilerine sunulabilir.
Özet (Çeviri)
Enabling individuals to acquire vocational knowledge and skills in line with their abilities and to adapt to technological changes can be achieved through vocational and technical education—a system that involves the active participation of stakeholders and plays a key role in the economic and social development of nations. This study aims to determine the views of school administrators and teachers at vocational high schools implementing the Vocational Education Center (MESEM) Program regarding its application. A case study design, one of the qualitative research methods, was employed for this research. To ensure an in-depth examination of the topic, participants were selected using maximum variation sampling, a purposive sampling method. The study group consists of ten participants from Vocational and Technical Anatolian High Schools implementing the MESEM Program in the X district of Edirne during the 2024-2025 academic year. The participants include six school administrators (two principals and four assistant principals in charge of the MESEM Program) and four teachers (two general knowledge course teachers and two vocational course teachers) involved in the program. A semi-structured interview form, created by the researcher, was used as the data collection tool. The data obtained through interviews were analyzed using descriptive analysis. The findings revealed that the MESEM Program contributed positively to vocational high school administrators by providing an additional assistant principal staffing slot and by strengthening social relationships with the community. However, it was also found that school administrators were negatively affected by disadvantages stemming from economic reasons, student-related issues, challenges in the teaching process, problems with the e-MESEM system, and difficulties related to skills training in businesses. From the teachers' perspective, payment for extra teaching hours, smaller class sizes in the MESEM Program, and the number of course hours in the framework curriculum were considered advantages. However, factors related to the student profile, low job satisfaction among teachers in the program, the launch of the MESEM application without prior in-service training, and difficulties in performing coordination duties were identified as disadvantages. The research concluded that while the implementation of the MESEM Program in vocational high schools offers some advantages to school administrators and teachers, on the whole, the disadvantages outweigh the advantages. It is recommended for future researchers that this study, conducted with a qualitative model, be replicated using a mixed-methods approach. Furthermore, recommendations for policy-makers could include reducing the workload of school administrators, increasing the school attachment of students enrolled in the MESEM Program, limiting student transfers, and enhancing the pedagogical competencies of the individuals responsible for training at enterprises.