Okullarda iş birliği: Bir karma yöntem çalışması
School collaboration: A mixed methods study
  1. Tez No: 951660
  2. Yazar: SARA TÜRKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAYLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Eğitim sistemi, öğrenci başarılarını artırmayı ve sosyal-duygusal gelişimlerini desteklemeyi hedefler. Tüm paydaşlar arasındaki iş birliği, öğrencilerin başarılı olmalarını sağlar ve çözümler sunar. Okul iş birliği, bireylerin farklı rollerde bir araya gelerek ortak hedefler doğrultusunda çalışmalarını, deneyimlerini paylaşmalarını ve birbirlerini tamamlayıcı şekilde hareket etmelerini ifade etmektedir. Dolayısıyla, akademik başarıya odaklanmanın yanı sıra, öğrencilerin bütünsel gelişimine odaklanan çağdaş eğitimde“iş birliği”ve“dayanışmanın”önemi vurgulanmaktadır. İş birliği ikliminin yaratılması, öğrencilerin güvenli ve destekleyici bir öğrenme ortamında başarılı olmalarını sağlarken, öğretmenlerin mesleki tatminini artırarak yöneticilerin liderlik ve yönetim becerilerini etkili bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmaktadır. Bu araştırmada, okullardaki paydaşlar (yönetici, öğretmen, veli ve rehberlik servisi) arasındaki iş birliği olgusu hem nicel hem de nitel yöntemlerle incelenmiştir. Nicel kısımda, Saylık ve Arastaman (2022) tarafından geliştirilen Okul İş birliği Ölçeği temel alınarak paydaşların okul iş birliği düzeyleri; cinsiyet, mesleki kıdem, eğitim durumu, branş ve yaş gibi değişkenler ışığında değerlendirilmiştir. Böylece, öğretmen ve yöneticilerin iş birliğine dair algılarının hangi demografik faktörlerden etkilendiğini ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırmanın temel problemi, okuldaki paydaşların iş birliği düzeylerini ve bu iş birliğinin geliştirilmesini engelleyen etkenleri belirlemektir. Yöntem kısmında, okul paydaşları arasındaki iş birliği düzeylerini belirlemek ve geliştirilmeye yönelik stratejiler önermek amacıyla açıklayıcı karma desen benimsenmiştir. İlk aşamada, Siirt il merkezi ile sosyo-ekonomik açıdan benzer üç ilçede görev yapan 383 öğretmen ve 78 yöneticiden oluşan tabakalı örneklem çerçevesinde nicel veri, Saylık ve Arastaman (2022) tarafından geliştirilen 38 maddelik Okul İş birliği Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Nicel analizler SPSS ile normallik testine dayalı parametrik (t-testi, ANOVA) ve non-parametrik testler kullanılarak gerçekleştirilmiştir (Creswell, 2005; Delice, 2015). İkinci aşamada ise, nicel bulguların derinleştirilmesi için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır (Yıldırım & Şimsek, 2018). Nicel ve nitel verinin bütünleştirilmesi, açıklayıcı karma desende birinci aşamada elde edilen genel iş birliği profilinin ikinci aşamadaki tematik bulgularla desteklenerek çok boyutlu bir anlayış sunmasını sağlamıştır (Kılıç, 2013; Saylık & Arastaman, 2022). Bu araştırmanın sonuçlarına göre, okul paydaşları arasındaki iş birliği algıları genel olarak olumlu düzeydedir. Ancak cinsiyet değişkenine bakıldığında, kadın katılımcıların veli–öğretmen ve rehberlik servisi iş birliği boyutlarında anlamlı derecede daha yüksek puan elde ettiği; müdür–paydaş ve öğretmen–meslektaş iş birliğinde ise cinsiyete bağlı bir fark görülmediği tespit edilmiştir. Nitel analizler, iş birliğinin yöneticinin liderlik yaklaşımı, kurumsal kültür, öğretmenler arası dayanışma, veli katılımı ve rehberlik servisi konumlandırması gibi çok katmanlı dinamiklerle şekillendiğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, okul yönetimlerinin kapsayıcı politikalar geliştirmesi, deneyimli öğretmenlerin rehberlik rollerini pekiştirmesi ve nitel destek mekanizmaları oluşturmasının iş birliği süreçlerini daha da zenginleştireceğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, Türkiye'deki ilkokul düzeyinde (Siirt ili örneği) okul iş birliği algısına dair veriler sunarken, hem mevcut durumu istatistiksel olarak ortaya koymakta hem de katılımcıların saha deneyimlerini yansıtarak sorunun kök nedenlerini ve olası çözüm önerilerini gözler önüne sermektedir. Elde edilen sonuçlar; öğretmenlerin mesleki kıdemine, cinsiyetine, branşına ya da yaşına göre değişen algılarının yanı sıra, okullarda demokratik liderlik, etkili rehberlik hizmetleri ve veli katılımının desteklenmesi gibi faktörlerin iş birliği kültürünü güçlendireceğini göstermektedir. Bu bağlamda, hem eğitim politikaları belirleyicilerinin hem de okul yöneticilerinin hayata geçireceği uygulamaların, gelecekte daha katılımcı ve etkili bir okul yapısı inşa etmede yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The education system aims to increase student success and support their social-emotional development. Collaboration between all stakeholders ensures students' success and provides solutions. School collaboration refers to individuals coming together in different roles to work towards common goals, sharing their experiences and acting in a complementary way. Therefore, in addition to focusing on academic success, the importance of“collaboration”and“solidarity”is emphasized in contemporary education, which focuses on the holistic development of students. Creating a collaborative climate allows students to be successful in a safe and supportive learning environment, while increasing teachers' professional satisfaction and helping principal use their leadership and management skills effectively. In this study, the phenomenon of cooperation between stakeholders (principals, teachers, parents and guidance services) in schools was analysed with both quantitative and qualitative methods. In the quantitative part, based on the School Collaboration Scale developed by Saylık and Arastaman (2022), stakeholders' levels of school collaboration were evaluated in the light of variables such as gender, professional seniority, educational status, branch and age. Thus, it was aimed to reveal which demographic factors affect teachers' and principals' perceptions of collaboration. The main problem of the research is to determine the level of cooperation of the stakeholders in the school and the factors that prevent the development of this cooperation. In the methodology section, an explanatory mixed design was adopted to determine the level of cooperation between school stakeholders and to suggest strategies for improvement. In the first stage, quantitative data were collected through the 38-item School Collaboration Scale developed by Saylık and Arastaman (2022) within the framework of a stratified sample consisting of 383 teachers and 78 principals working in Siirt city centre and three socio-economically similar districts. Quantitative analyses were conducted with SPSS using parametric (t-test, ANOVA) and non-parametric tests based on normality test (Creswell, 2005; Delice, 2015). In the second stage, a semi-structured interview form was used to deepen the quantitative findings (Yıldırım & Şimsek, 2018). The integration of quantitative and qualitative data provided a multidimensional understanding by supporting the general cooperation profile obtained in the first stage with the thematic findings in the second stage in the explanatory mixed design (Kılıç, 2013; Saylık & Arastaman, 2022). In this respect, the study presents data on the perception of school collaboration at the primary school level in Turkey (the example of Siirt province), both statistically reveals the current situation and reflects the field experiences of the participants, revealing the root causes of the problem and possible solution suggestions. The findings obtained show that in addition to the perception differences that vary according to the professional seniority, gender, branch or age of the teachers, factors such as democratic leadership, effective guidance services and support for parental participation in schools will strengthen the culture of collaboration. In this context, it is thought that the practices to be implemented by both educational policy makers and school principal will guide the construction of a more participatory and effective school structure in the future.