Ortaokul seçmeli dersler uygulamasının öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi (Gebze örneği)
The evaluation of implementation of elective courses in secondary school in accordance with the students'opinions (Gebze example)
- Tez No: 393223
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokullarda uygulanmaya başlanan haftalık ders çizelgesinde; yer alan seçmeli dersler uygulamasının öğrenci görüşleri doğrultusunda incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Bakanlığın uygulamaya koyduğu seçmeli dersler uygulamalarına öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin ve okul idarelerinin nasıl bir yaklaşım içerisinde oldukları, öğrencilerin bakış açısından değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim- öğretim yılında Kocaeli ili Gebze ilçesindeki ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya Gebze ilçesindeki 4 eğitim bölgesindeki özel ortaokul, imam hatip ortaokulu, ilk ve ortaokul aynı binada, ortaokul ve köy ortaokulları evrenini temsil edecek 15 okulda 1123 öğrencinin görüşlerine, anketteki sorular vasıtasıyla ulaşılmıştır. Bu araştırmada veriler“ Kişisel Bilgi Formu ”ve“Seçmeli Derslere Yönelik Soruların Bulunduğu Anket”ile toplanmıştır. Anket, madde havuzunda araştırılan konuda öğrencilerinden alınan dönütler ve seçmeli derslerin okullarda uygulanması aşamasında karşılaşılabilecek problemlerin anket maddesi formuna dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda öğrencilerin problemsiz bir şekilde yürütüldüğünü düşündükleri seçmeli derslerin okul idaresi, öğretmen, veli ve öğrenci tarafından zorunlu dersler kadar önemsendiğine ulaşılmıştır. Araştırmanın hareket noktası olan“seçmeli dersleri kimin belirlediği?”sorusuna, öğrencinin kendisinin belirlediğine, bu belirlemede velilerinin ve öğretmenlerinin tavsiyelerini dikkate alındığına, mevcut şubelerinden farklı dersliklerde yapılan seçmeli derslerin yeni arkadaşlıklar ve yeni işbirlikleri kurabilmelerine; öz güvenlerini, ilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine olanak sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to evaluate the implementation of elective courses to the weekly course schedule, which is being applied in secondary schools since 2012-2013 academic year, from the perspectives of students. This study is a depictive survey study. The approaches of students, teachers, parents and school administrations to the implementation of elective courses applied by the ministry were evaluated from the eyes of students.Domain of the study consists of the students who are in secondary schools in 2014-2015 academic year in Gebze, Kocaeli. Students are chosen to be the representatives of 4 different educational areas which are preparatory school, imam hatip secondary school, first and secondary schools in the same building, secondary school and village secondary school; by conducting this survey, opinions of 1123 students from 15 different schools were reached through questions of the survey. In this research, data was obtained from the“Personal Information Form”and“Survey of the Questions Related to Elective Courses”. The survey was formed with the feedbacks taken from students and the transformation of problems that may be faced with during the implementation of elective courses in the schools. At the end of the survey, it was concluded that the elective courses which were considered to be well-functioning were paid attention as much as the must courses by school administration, teacher, parent and the student. It was concluded that the one who specified the questions of elective courses was found out and the student was considered to be the responsible authority. Also, in this assignation, the advices given by parents and teachers were taken into consideration and the courses applied in a different environment from the usual places helped students to have new friendships and co-operations by causing them to improve their self-reliance, interest and talents.