Everything Is Connected? Paranoia in Thomas Pynchon's 'The Crying of Lot 49'
Her şey birbirine bağlı mı? Thomas Pynchon'un 'The Crying of Lot 49' adlı romanında Paranoya
- Tez No: 393242
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amerikalı yazar Thomas Pynchon kısa hikayeleriyle ve özellikle yazdığı sekiz romanla postmodern edebiyatın en önde gelen figürleri arasında yerini almıştır. Eserlerinde, postmodern ögeler olarak adlandırılabilecek olan üstkurmaca, metinlerarasılık, şüphecilik, çoğulculuk ve ironi gibi unsurlara yer veren yazar, ülkesinin İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan Soğuk Savaş'ın ortaya çıkardığı nükleer saldırı korkusu ile başlayıp, Senatör McCarthy'nin Komünist Parti'ye üye olan, komünizm sempatizanı olan veya öyle olduğu iddia edilen Amerikan vatandaşlarına karşı başlattığı hareket ve Kennedy suikastı ile devam eden süreçte bir yaşam tarzı halini alan korku ve paranoyanın esiri olan Amerikan halkının içerisinde bulunduğu durumu, aynı süre zarfı içinde filizlenmeye başlayan postmodernist yaklaşımlarla eserlerine yansıtmıştır. The Crying of Lot 49 adlı romanındaki hemen hemen bütün karakterler de bu paranoya gözlemlenebilmektedir. Karakterlerde gözlemlenen paranoyanın sebebi olarak kişilerin içinde bulundukları bağlam göz önüne alınabileceği gibi başkarakter Oedipa Maas'ın paranoyalarına psikanalitik bir çerçeveden de yaklaşılabilir. Lacan'ın baba figürüne dair teorisi Oedipa'nın romanın sonunda bulunduğu durumun anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Postmodernizmin çoğulcu, belirsizlikle veya sınırsızlıkla dolu yapısı da Oedipa'nın paranoyasının ulaştığı nokta ile örtüşmektedir. Oedipa Maas'ın paranoyasının gerçek ya da halüsinasyon olup olmadığını öğrenememesi son derece postmodern bir durumdur. Bu çalışma, kaos içerisindeki bir dünyada böyle postmodern bir son hayatta kalabilmek için son derece gerekli bir durum olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
American writer Thomas Pynchon secured his spot among the pioneers of postmodern literature with his short stories and eight novels. Employing postmodern elements such as metafiction, intertextuality, incredulity, plurality and irony his works, Pynchon reflects the condition of the majority of American society who adopted a lifestyle full of fear and paranoia caused by the Cold War and possibility of a nuclear attack; by senator McCarthy's 'witch hunts', which addresses communism and its sympathizers; and by events such as the assassinations of Kennedys and Martin Luther King. The writer brings together paranoia and postmodern attitudes blossoming in the meantime. Paranoia can be observed in the behaviors of almost every character in The Crying of Lot 49. While the context they live in can be seen among the reason for paranoid actions, the main character Oedipa Maas' paranoia bears explanations from psychoanalytical, especially Lacan's perspective. His theories on father figure help us understand Oedipa's position at the end of the novel. This position meshes together postmodernism's pluralist and indeterminate aspect. The position of her not being able to comprehend if her paranoia is true or it is just a hallucination is a very postmodern phenomenon. This dissertation claims that such a postmodern ending proves very essential to survive in a chaotic world full of mazes of knowledge.