Lider üye etkileşimi ve çalışan tutumları üzerinde etkisi: Eğitim sektöründe bir uygulama
Leader member exchange and its impact on employee attitudes: An application in the education sector
  1. Tez No: 393243
  2. Yazar: FİLİZ ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Lider üye etkileşimi teorisi, farklı astlar ile lider arasında farklı ilişkiler gelişebileceği düşüncesinden hareket eder. Bu teoriye göre lider, zaman ve kaynakların sınırlı olması gibi bazı nedenlerden dolayı bazı üyeler ile daha yakın ve niteliği yüksek, bazı üyelerle ise daha düşük nitelikte ve daha otoriteye bağlı ilişkiler geliştirebilmektedir. Lider ile üyeler arasındaki bu etkileşim sevgi, sadakat, katkı ve profesyonellik boyutlarından oluşmaktadır. Lider üye etkileşimi, liderin zamanını ve kaynaklarını kullanımı açısından oldukça önemlidir. Doğal olarak bu etkileşim işin kendisini de etkilemektedir.İşi etkileyen unsurlardan bir diğeri de çalışan tutumlarıdır. Çalışanların çalıştıkları kurum ya da kuruluşa olan bağlılıkları ve iş tatminleri, onların performanslarından işe devamlılığına, iyi ya da kötü hizmet ya da ürün sunumuna kadar birçok yönden önem taşımaktadır. Bu çalışma, çocukların ailelerinden sonraki ilk eğitimlerini ve öğretimlerini aldıkları anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda görevli öğretmenlerin okuldaki amirleri (okul müdür ve müdür yardımcıları) ile aralarındaki etkileşiminin anlaşılması ve bu etkileşimin öğretmenlerin içinde bulundukları örgüte olan bağlılıkları ve işlerinden aldıkları tatmin üzerindeki etkisinin ortaya koyulabilmesi açısından önemlidir. Araştırmanın örneklemi, İzmir ilinin Çeşme ilçesi anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda görevli 168 öğretmenden oluşturulmuştur. Çalışmada kullanılan veriler anket soru formu kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leader member exchange theory, depends on the idea of 'different relationships may develop between leaders and their different subordinates'. According this theory, leaders can develop closer and high quality relationships with some members and develop more authority attached and lower quality relationships some other members because of some reasons such as limited time and resources. This interaction between the leader and members consist of dimensions are affection, loyalty, contribution and profession respect. Leader member exchange is very important in the subject of a leaders time management and resourceusage. Naturally, this interaction affects the business itself. One of other factors affecting the business are also attitudes of the workers. Commitment of employees to the company or institution that they work in and their job satisfaction is concerned with their performance, the work continuity, good or bad service or product presentation, in many respect. This study is important to understand of interaction between the teachers, who are working at the kindergarten, primary school and secondary school where the children have first education after their families gave them through, and their supervisors (school principals and assistant principals) and its effects on their organizational commitment and job satisfaction, The sample of this research, composed from 168 teachers are working in kindergartens, primary schools and secondary schools province of Izmir - Cesme. The data used in this study were obtained using a questionnaire survey.