Almanya'daki Türkiye kökenli göçmen kadınların kimlik algısı üzerine bir alan çalışması: Hessen eyaleti örneği
A field study: The identity concept of the Turkish root immigrant women in Germany: The case of Hessen state
- Tez No: 393244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖRGEN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında galip olan devletlerin yaşadıkları ekonomik sıkıntılar neticesinde uluslararası göç süreci büyük bir hız kazanmıştır. Türkiye'nin sosyoekonomik olarak yaşadığı problemler doğrultusunda, 1 Eylül 1961 tarihinde imzalanan ticari anlaşmayla, Almanya kapılarını“gastarbeiter”olarak nitelediği misafir işçilere açmaya başlamıştır. İlk etapta misafir işçiler para biriktirip memleketlerine geri dönme gayesiyle gittilerse de, Türkiye'nin özellikle 1970 dönemindeki ekonomik gelişimdeki yetersizliği, onları yaşadıklara koşullara alışmaya ve Almanya'da kalmaya zorlamıştır. Türkler Almanya'ya büyük umutlarla gitmiş olmalarına rağmen kendilerine karşı gösterilen tutum bir süre sonra hayal kırıklığına yol açmıştır. Almanlar“misafir”olarak gördükleri bu“yabancıları”, kendileriyle aynı seviyede görmemiştir. Almanya'ya geldikten hemen sonra iş hayatına atılıp, sosyal bir çevre edinen erkekten çok dört duvar arasında bu yeni düzene alışmaya çalışan göçmen kadın, bu süreçten en çok etkilenen birey olmuştur. Bu tez; Almanya'ya yapılan göçün tarihsel sürecini ve bu süreci Türkiye kökenli göçmen kadınların Almanya'daki çok kültürlü topluma uyumlarını kimlik ve aidiyet olguları üzerinden incelemektedir. Bu kapsamda Türkiye kökenli göçmen kadınların yerel düzeyde, günlük ve sosyal hayatlarında Alman toplumuna katılımları ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye kökenli göçmen kadınların ev, okul, iş yerleri yaşam alanları incelenerek, onların Alman toplumuna aitlikleri ve uyum sürecini kendi yaşam alanlarında nasıl uyguladıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmayı oluşturan temel sorun uyum sürecini onların kendi hayatlarında nasıl içselleştirildiği ve kolektif kimlik algıları üzerindeki etkileridir. Elde edilen bulgular doğrultusunda günlük yaşantılarının kimliğin şekillenmesinde merkezi bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Alman toplumuna katılım düzeylerinin kimlik algılarını belirleyen bir unsur olduğu ve bu doğrultuda Türkiye kökenli göçmen kadınların çoğunluğunun hala kolektif kimlik olarak, Türk kimliği benimsedikleri ve paralel, kapalı toplum olmaya devam ederek, Alman toplumuyla uyuma istekli olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The matter of the international immigration has accelerated concerning the economic crise lived by the countries lost the second world war. Turkey was also among the countries that suffered economically from the war. In this context, Turkey and Germany have signed commercial agreement on 1 September 1961 and Germany has opened its doors to migrant workers perceived as“Guest workers”. Migrant workers used to plan on returning to their countries after working abroad for a while, however the 1970's economic crise in Turkey forced them to get used to their living conditions and stay in Germany. Migrant woman is the most affected person from the process because of the being closed in the house contrast to working migrant man. In this thesis, it is intended to present historical and social analyze of the matter of immigration to Germany and the integration of the Turkish root immigrant women into German society within the concepts of identity and belonging. At this point, the social integration of the Turkish immigrant women into multicultural community in Germany is conducted locally through the above mentioned concepts. Hence, being analyzed their house, school/university,work places, it attempts to understand how the Turkish immigrant women implement the social belonging and integration into their social environment. The main argument is the adoptance of the social integration by Turkish immigrant women and its effect on collective identity. Within the lights of the findings, it must be said that the social environment has an essential context forming of the collective identity. Furthermore, the rate of the social integration of Turkish immigrant women into community has influence also on their perception of their identity. Consequently, it is clearly seen that Turkish immigrant women are not only stil adopting Turkish collective identity and tradional culture, but also still living as paralel and marginal community, hence, they are reluctant to integrate into Germany society.