'New wave' migration from Turkey: Exploring identity, nationhood, and senses of belonging through the case of Turkish mothers in Berlin
Türkiye'nin yeni dış göçü bağlamında değişen kimlik, ulusallık, ve aidiyet hisleri: Berlin'deki Türkiyeli göçmen anneler örneği
  1. Tez No: 668241
  2. Yazar: YAĞMUR AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, Berlin'deki Türkiye kökenli annelerin, Türkiye'yi algılama biçimleri ve sosyopolitik bağlamdan nasıl etkilendikleri açısından kimlik, ulusallık, ve adiyetlerinin nasıl şekillendiğini incelemektedir. Gittikçe popülerleşen Türkiye'nin“yeni dalga”göç tartışmalarında kadınlık ve annelik deneyimleri üzerinden ulusal aidiyetin kuşaklararası kaygılara dokunan yönünün altını çizer. Türkiye'nin günümüz sosyopolitik bağlamının etkileri üzerinden incelenebilmesi açısından, örneklem 2009 ve 2019 yılları arasında Türkiye'den Berlin'e göçen ve göç öncesi veya sonrasında anne olmuş olan kadınları içermektedir. Yedi adet derinlemesine görüşmeden toplanan veriler MAXQDA üzerinden analiz edilmiştir. Temel bulgular kimlik, ulusallık, ve aidiyetin göç sürecinde dört ana eksene bağlı olarak şekillendiğini göstermektedir: kişisel/öznel, profesyonel/ekonomik, çocuk(lar), ve sosyal ilişkiler/bağlar. Ana yurda olan adiyet algıları ve bağlılıklardaki 'kırılmalar' dış göçü 'takiben' radikal bir değişimi değil, göç öncesi sorgulamalar ve göç sonrası pratik karşılaştırmalar aracılığıyla sürekli yeniden ele alınan kırılmaları işaret etmektedir. İlk olarak, göçmenlerin aidiyetlerinin nasıl şekillendiği, sosyal konumları ve göç sürecinde sosyal ve ekonomik sermayelerini transfer etme becerileri doğrultusunda şekillenmektedir. İkinci olarak, Almanya'daki Türkiye kökenli göçmenlere dair söylemlerde kalıplaşmış olan güçlü ulusal aidiyetin yerini 'seçici aidiyet' aracılığı ile daha pratik sebeplerle şekillenen ve ayrıksı kimlik söylemlerine bıraktığı gözlenmiştir. Üçüncü olarak, kadınların Türkiye toplumu ile sınırları özellikle hayat tarzları konusunda ortaya çıkan politik ve kültürel ayrım sonuncunda çizilirken, etik ve politik değer sistemlerinde kökenlere vurgu ve etnikdini değerlerdense özgürlük, bireysellik, ve güvenin ön plana çıkışı gözlenmiştir. Türkiye'den Almanya'ya göçler tarihi bağlamında aidiyetlerin tarihsel değişimi açısından bu tez,“yeni dalga”göçle birlikte yaşam kalitesi, sosyal haklar ve refah ile gelecek kaygılarının aidiyetleri yeniden kurgulamada anneler örneğinde ulusal bağlılıklardan daha önemli hale gelmekte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines how the formulations of identity, nationhood, and belonging are shaped for the Turkish mothers in Berlin related to how they perceive Turkey and are affected by its socio-political context. It highlights the intergenerational concerns in national belonging through the overlooked experiences of womanhood and motherhood within the popular debates on the“new wave”migration from Turkey. Thus, the sampling constitutes women who emigrated between 2009 and 2019 to grasp the impacts of the recent Turkish socio-political context. The data from seven in-depth interviews were analyzed with MAXQDA. The main findings show that the formulations of identity, nationhood, and belonging of the mothers have been shaped with reference to four main axes: personal/subjective, professional/economic, children-related, social relations/ties. The 'ruptures' in senses of belonging and attachment to the homeland do not necessarily reflect a radical shift 'following' the emigration but are already questioned in pre-migration and revisited through practical comparisons in post-migration. Firstly, how migrants re-negotiate belongings is affected by their social locations and their abilities in transferring social and economic capital within the migration process. Secondly, the stereotype of strong national belonging of Turkey-descended populations in Germany is shifting towards more practical and detached accounts of identity formation through 'elective belonging' with the“new wave”migration. Thirdly, women's boundaries with the Turkish society are affected by the political and cultural divide especially between lifestyles, and they favor freedom, individuality, and safety rather than origins or ethnoreligious values. Overall, the thesis finds that the quality of life, social rights and welfare, and concerns for the future become primary in re-negotiating belongings than national attachments for the case of mothers.