Milli Görüş Hareketi'nin gazetesi Milli Gazete bağlamında Türkiye'de İslamcı basın
İslamist media in the context of Milli Gazete as The newspaper of Milli Görüş Movement
  1. Tez No: 393253
  2. Yazar: KADİR METİN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüz medya dünyasında muhafazakâr, liberal veya dinci olarak isimlendirilen basın yayın organları her geçen gün ülkemizde daha bir görünür hale geliyor. Kendi çapında bir okur kitlesi edinen, kendine has bir dili olan, ülke gündemiyle bazen koşut bazen ayrı bir yayın politikası geliştiren bu medya unsurları, birçoğu kendini öyle tanımlamasa da akademik literatürde İslamcı olarak isimlendirilmeyi hak etmekteler. Genelde mutfağında muhafazakâr veya mütedeyyin olarak nitelendirilen insanların çalıştığı ve yöneticilik yaptığı bu medyayı ele aldığımız çalışmamızda, Osmanlı'nın son döneminden başlayarak günümüze kadar olan kısımda yer almış, gerek yayın politikası ile gerekse okur üzerindeki etkisi ile Siyasal İslam'ın sözcülüğünü yapmış medyanın önemli isimlerini literatür taraması ile inceledik. Türkiye'nin son 40 yılına damga vurmuş bir siyasal oluşum olan Milli Görüş Hareketi'nin ve gazetesinin ayrıntılı ve tafsilatlı bir şekilde incelendiği bu çalışmamızda; demokrasi, insan hakları ve evrensel hukuk gibi günümüzün önemli kaidelerine saygılı, aşırı uçlara savrulmamış temel İslamcı hareket dairesi içerisinde yer almış gazete ve dergiler de kronolojik sıra ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Within our day, media is usually classified as conservative, liberal or religious so to speak. As days pass by, we can see these media types increasing day by day. Within this theisis, we have assigned ourselves to research 'Islamic' news media as we can academically label them, which have its own target readers group, its own 'language' in terms of style and literature and which have its own publication agenda, sometimes in line with politics put forward, and sometimes not. We have conducted a literature search and review on political islamic media publications from the last periods of the Ottoman empire and have included the 40 year old Milli Görüş movement consisting of topics including democracy, humn rights, international law. Other newspapers and magazines of this time have also been reviewed chronologically.