Türk korku sinemasında eski Türk inançları ve İslamiyet'e dair ögeler: Hasan Karacadağ sineması
Turkish believs and Islamic i̇tems i̇n Hasan Karacadağ movies
- Tez No: 393252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Günümüzün en önemli eğlence araçlarından biri olarak görülen sinema, ilk yıllarından itibaren insan hayatını konu almaktadır. Yaşamın farklı hallerini kimi zaman kurgulayarak kimi zaman ise olduğu gibi beyazperdeye aktaran sinema, bu çerçeve içerisinde konularını farklı kategorilere ayırarak türleri oluşturmuştur. Bu türlerin içerisinde en korkutucu hikâyeleri içerisinde barındıran kategori ise korku türü olarak bilinmektedir. Korku göreceli bir kavramdır. Toplumların korkuları yaşanmışlıklar ve inançlar gibi farklı etmenlerden etkilenebilmektedir. Bu etmenler bireylerin izledikleri bir filmi içselleştirebilmeleri adına kolaylaştırıcı ya da zorlaştırıcı etkide bulunabilmektedirler. Bu çalışmada Türk Korku Sinemasında kullanılan eski Türk inançları ve İslamiyet'e dair ögeler ortaya konulmuştur. Bu ölçekte, hazırlanan bu çalışmada Hasan Karacadağ filmleri göstergebilimsel çözümleme yöntemi ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The cinema which is recently known as one of the most entertaining branches has been subjecting people's story from the begining. The art of cinema created its different sorts transferring the various types of lives to silverscreen either using fiction ornatural. Among the categories there is a horror films knokn a scary movies. Fear is a relative concept. It can be affected people's fear, experiences and beliefs. These items can cause easy or hard afeects in order to ensure the feeling of internalization of wathcing person. In this study has revealed ancient Turkish beliefs and Islam on elements in Turkish Scary Movies. In this step, by this work, the movies of Hasan Karacadağ resoleved with semiotic method.