Genç kanser hastalarının sosyal destek düzeyleri ve yaşam doyumu
Social support levels and life satisfaction in young people with cancer
- Tez No: 393268
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilki bazı değişkenler açısından genç kanser hastalarının sosyal destek ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi, ikincisi ise sosyal destek ile yaşam doyumu düzeyi arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmada gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri 01 Ekim 2014- 01 Nisan 2015 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmaya 15-24 yaş aralığında 82 kanser hastası katılmıştır. Çalışma Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmıştır. Hastalara araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu, Kanser Hastası Sosyal Destek Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanarak veriler elde edilmiştir. Veriler istatistiksel olarak SPSS 16,0 programı yardımıyla değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t testi, ANOVA, Levene testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman testi kullanılmıştır.Araştırmaya katılan hastaların 43'ü kadın, 39'u erkek olup yaş ortalamaları 19.46 dır. Hastaların çoğunluğu bekârlardan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan hastalar ortalama 11.79 aydır tedavi görmektedirler. Hastaların çoğunluğunun lösemi ve lenfoma tanısı almış olduğu belirlenmiştir.Araştırmada genç kanser hastalarının hane halkı aylık gelir durumları, gelir düzeylerini algılayışları, sosyal yardım alma durumları, aile türleri, refakatçi durumları, aile ile olan ilişkileri, ailenin ilgisinin algılanışı, yaşadıkları evin niteliği, evlerinde ki oda sayıları ve aile bireylerinin hastayı ziyaret sıklığının sosyal destek düzeylerini etkilediği bulunmuştur.Genç kanser hastalarının tedavi süreleri, hane halkı aylık gelir durumları, gelir düzeylerini algılayışları, sosyal yardım alma durumları, aile türleri, ailenin ilgisinin algılanışı yaşadıkları evin niteliği, evlerinde ki oda sayıları, aile bireylerinin hastayı ziyaret sıklığının hastaların yaşam doyumu düzeylerini etkilediği tespit edilmiştir.Hastaların sosyal destek düzeyleri ile yaşam doyumu düzeyleri arasında orta derecede pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Diğer bir ifade ile hastaların sosyal destek düzeyleri arttıkça, yaşam doyumu düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has two aims. The first aim is to investigate social support level and life satisfaction of young cancer patients in terms of some variables. The second is to explore the relationship between social support and life satisfaction. Haphazard sampling was used in the research. The sampling is determined Data collected in 01 October 2014- 01 April 2015. 82 young cancer patients who are between 15-24 years old participated in the study. Data collected in Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Ankara Child Health and Diseases (Hematology Oncology) Training and Research Hospital, Numune Training and Research Hospital and Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital.The data collected by three different data collection forms. These are questionnaire compiled by researcher,“Cancer Patients' Social Support Scale”and“Life Satisfaction Scale”. Data are analyzed statistically with SPSS 16.0 program.“T-test, one way analysis (ANOVA), Levene homogeneity test, Kruskal-Wallis test, Spearman product moment correlation”was used to analyze data.43 female and 39 male patients participated in the study. The patients' age mean was determined as 19.46. The majority of patients are singles. It is found that average duration of treatment for participated patients was 11.79 month.It is understood that the majority of patients had been diagnosed with leukemia and lymphoma. It was found that monthly household income level, personal perception about income levels, receiving social assistance, type of family, companion status, family relations, perceptions about family relations, the type and conditions of the permanent residence, number of rooms in the permanent residence, frequency of family visits affected social support levels of young cancer patients.It was determined that treatment period, monthly household income level, personal perception about income levels, receiving social assistance, type of family, perceptions about family relations, the type and conditions of the permanent residence, number of rooms in the permanent residence, frequency of family visits affected life satisfaction levels of young cancer patients.It was observed that there is a medium level statistically positive relationship between social support and life satisfaction In other words as social support levels of the patients increase, life satisfaction levels increase as well.