Thomas Hobbes, John Locke ve Jean-Jacques Rousseau'da din-iktidar ilişkisi üzerine bir araştırma
A research about Thomas Hobbes, John Locke and Jean-Jacques Rousseau on relationship between religion and government
  1. Tez No: 393270
  2. Yazar: ERTAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Siyaset felsefesinin konusu olan iktidarın din ile olan ilişkisinin tarihsel ve kavramsal boyutta araştırıldığı bu çalışmada varılmak istenen sonuç, Hobbes, Locke ve Rousseau'nun dinin iktidar karşısında konumlandırılması sorunu karşısında verdiği cevapların içeriği ve felsefi temelinin tartışılmasıdır.Toplumların ve devletlerin ortaya çıkışı, dinlerin evrimi ile Aristoteles'in siyaset felsefesi ve onun üzerine inşa edilen Orta Çağ siyasi yapısının Aydınlanma'ya kadar geçirdiği sürecin incelenmesi ve bu doğrultuda somut bilgiler elde edilmesi amaçlanmıştır.Varılan sonuç ışığında; Hobbes, Locke ve Rousseau'nun dinin iktidar karşısında nasıl konumlandırılacağı sorusuna verdikleri cevapların tartışılması ve bu cevaplar doğrultusunda ortaya çıkacak politik ve anayasal süreçlerin incelenmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines government as a subject of political philosophy on the historical and notional ground, and aims to discuss of the philosophic foundation and content of the answers of Hobbes, Locke and Rousseau about the problem of re-positioning of religion against government. And this study aims to examines the appearance of societies and governments, evolution of religions and political structure of Medieval Age which was built on the Aristotle's political philosophy, and attempts to obtain tangible information about the period until the Enlightment. In the light of the conclusion, it is planned to discuss the answers of Hobbes, Locke and Rousseau to the problem about re-positioning of religion against government, and aims to examine the politic and constitutional process according to these answers.