Soğuk savaş dönemi ABD'nin değişen güvenlik politikası ve bu politika çerçevesinde Japonya-ABD ilişkileri
Varying security politics of the USA during the cold war and Japan-USA relations under the influence of this politics
- Tez No: 393271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada“Soğuk Savaş Dönemi ABD'nin Değişen Güvenlik Politikası ve Bu Politika Çerçevesinde Japonya-ABD İlişkileri”başlığı altında ABD'nin Soğuk Savaş dönemindeki güvenlik politikaları ve bu politikaların Japonya-ABD ilişkilerine yansımaları incelenmiştir. Çalışmamın amacı; güvenlik kavramının tanımını yaparak Soğuk Savaş dönemiyle birlikte farklı bir zemine oturtulan güvenlik kavramını tümden gelim yöntemi kullanılarak ABD'nin dış politikasındaki rolünü tespit etmek ve bu tespit perspektifinde Japonya ile olan ilişkilerini güvenlik boyutunda ele almaktır.Bu kapsamda; birinci bölümün ilk kısmında güvenlik, ulusal ve uluslararası güvenlik kavramlarının tanımları yapılmış ve bu tanımların tasnif edilmesinde uluslararası ilişkiler teorilerinden yararlanılmıştır. İkinci kısmında ise ABD'nin güvenlik politikasının oluşturulmasında görev alan aktörler incelenmiştir.İkinci bölümün ilk kısmında; Soğuk Savaş dönemine kadar olan ABD güvenlik politikası genel hatlarıyla ele alınmış, Soğuk Savaş dönemindeki güvenlik politikaları başkanların dönemlerine göre ayrılarak incelenmiştir. İkinci kısmında ise, Soğuk Savaş döneminde ABD'nin güvenlik politikaları perspektifinde yapılmış olan çok taraflı güvenlik anlaşmaları ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, ABD'nin Soğuk Savaş dönemindeki güvenlik politikalarına paralel olarak geliştirilen ABD-Japonya ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, security politics of the USA at the Cold War Era and its effects on Japan-USA relations are examined under the“Varying Security Politics of The USA During The Cold War and Japan-USA Relations Under The Influence of This Politics”title. The purpose of my study is to identify the concept of security, which has put on a different place with the Cold War Era and its role for foreign politics of the USA by the deduction method, while defining the concept of security and handling the relations with Japan under this identifying perspective. Within this context; security, national and international security concepts are defined at The First Chapter of the First Episode and international relations theories are used for classification of these concepts. The actors involved in the formation of the USA's security politics are examined under The Second Chapter. At The First Chapter of the Second Episode; security politics of the USA until The Cold War Era is generally contextualised and The Security Politics during The Cold War is seperated to and examined by the term of each president. At the Second Chapter, multilateral security agreements made under the perspective of the security politics of the USA during the Cold War Era are contextualised. At the Third (and the last) Chapter, the USA-Japan relations developed parallel to the security politics of the USA during the Cold War Era are examined.