Arap halk hareketi sürecinde Türk dış politikasında bir siyasi aktör olarak Ahmet Davutoğlu imajı ve gazete yazı türlerinin içerik analizi
Arab people's movement in Turkish foreign policy in the process as a political actors Ahmet Davutoğlu such content analysis of image and newspaper article
  1. Tez No: 393292
  2. Yazar: DİDEM ENCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
2010 yılında Tunus'ta Muhammed Buazizi'nin kendini yakması ile başlayan, ülke çapında yapılan protestolar ve kamusal alanlarının işgali ile devam eden Arap halk ayaklanması kısa süre içinde diğer Ortadoğu ülkelerine sıçramış ve bazı ülkelerde askeri müdahalelerle birçok sivilin katledilmesine sebep olmuştur. Uzun yıllar aynı liderler tarafından baskıcı rejimlerle yönetilen Mısır, Libya, Tunus gibi ülkelerdeki liderler devrilmiş ve demokrasi için bazı adımlar atılmaya çalışılmıştır. Ortadoğu ülkeleriyle Arap halk hareketi başlamadan önce AKP Hükümeti ve Ahmet Davutoğlu'nun dış politikalarıyla kurulmaya çalışılan ilişkiler kopma noktasına gelmiştir. Ahmet Davutoğlu'nun dış politikaları ve uluslararası ilişkiler literatürüne kazandırdığı bazı stratejilerle Türkiye'yi Ortadoğu ülkelerine rol model bir ülke haline getirmek amaçlanmış ancak“Arap Baharı”denilen bu süreçte gelinen son noktada Türkiye neredeyse tüm Ortadoğu ülkeleriyle sorunu ülke haline gelmiştir. Araştırma kapsamında, 2010'da başlayan ve halen devam eden Arap halk hareketi ve Ahmet Davutoğlu'nun bu halk hareketi sonrasındaki dış politikaları hakkında, ideolojik olarak farklı görüşlere sahip olan Yeni Şafak, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerindeki haberler ve köşe yazıları incelenmiştir. Gazetelerde yer alan haberlerin iletileri, haber aktörleri, haber kaynakları ve köşe yazıları analiz edilerek, Ahmet Davutoğlu'nun Arap halk hareketi politikalarının kamuoyuna ne şekilde iletildiği, Arap halk hareketi ile Türkiye'nin Ortadoğu liderliği arasında nasıl bağlantı kurulduğu, bir siyasi aktör olarak Davutoğlu'nun nasıl yansıtıldığı, belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arap popular uprising, which started with Mohammed Bouazizi's self-immolation in Tunisia, in 2010 and continued with country-wide protests and occupy movements spreaded to the other Middle East countries before long, resulting in military interventions with heavy civillian causalties in some countries. Thereafter, some everpresent rulers were overthrown and certain steps were taken for the sake of democracy in several Arab countries ruled by longstanding autocratic regimes, such as Egypt, Libya and Tunisia. During that period, the existing relations intended to be built with Middle East countries by the Justice and Development Party (AKP) and Ahmet Davutoğlu got to the breakaway point. At the last stage of the process called“Arab Spring”, Turkey has become a country having problems with all the Middle Eastern countries, while Davutoğlu had aimed at making his country a role model for those countries by employing some strategies introduced into the literature of international relations by him. This thesis is based on a study of the news and the articles which were published in three ideologically different newspapers, Yeni Şafak, Hürriyet and Cumhuriyet, about the Arab public movement and the foreign policies of Davutoğlu towards the Arab popular movement still continuing since 2010. Within this context, it is intended to ascertain how Davutoğlu, as a political actor, and his policies about Arab popular movement were communicated to the public and how Arab popular movement and Turkey's Middle East leadership were linked on the news and articles of three different newspapers.