Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilere bakış açısının toplumsal uzaklık bağlamında incelenmesi: Sakarya ili örneği
Investigation of the perspectives of Syrians under temporary protection in the context of social distance: The case of Sakarya
  1. Tez No: 586571
  2. Yazar: HİLAL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YILDIRIMALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Göç, dünyadaki tüm toplumları olumsuz/olumlu etkileyen bir süreçtir. İnsanlık, tarihi boyunca zorunlu ya da isteğe bağlı göç hareketlerine tanıklık etmiştir. Göç genel bir ifade ile insanların bulundukları yerlerden belirli sebeplerle farklı bir yere gerçekleştirdikleri hareket olarak tanımlanabilmektedir. Bu yer değiştirme hareketi toplumun yapısında önemli değişiklikler yaşanmasına sebep olmaktadır. Ortadoğu'da“Arap Baharı”olarak adlandırılan yönetim değişikleri hareketleri tüm yakın coğrafyayı etkileşmiştir. Değişiklik hareketleri Suriye'de bir iç savaş doğurmuştur. Yaşanan iç savaş neticesinde dünyanın en büyük zorunlu göç hareketleri yaşanmaktadır. Türkiye sınır komşusu olması ve geçmişten günümüze devam eden ilişkiler sebebiyle Suriyeli halkın en çok göç ettiği ülke konumundadır. Uzayan savaş ve ülkede bir istikrar sağlanamamasından dolayı ülkelerine dönemeyen Suriyeliler artık Türkiye'de kalıcı hale gelmeye başlamışlardır. Bu kalıcı olma durumu ülke vatandaşları ile Suriyeliler arasında bir kabul düzeyi ve uzaklık düzeylerinin oluşmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, Türkiye'de kalıcı hale gelen Suriyelilere karşı Türk toplumunun toplumsal uzaklık derecesinin ne düzeyde olduğunun ortaya konması önemlidir. Kalıcı hale gelme sürecinde yerel halkın Suriyelilere karşı bakış açısında değişmeler yaşandığı görülmektedir. Bu konuda literatürde Suriyelilerin hukuki statüsü, uyum ve entegrasyon süreçleri, Suriyelere bakış açısı, yapılan yardımlarla ilgili pek çok çalışmanın yapıldığı görülmektedir. Ancak toplumsal uzaklık ölçeğine dayalı yapılan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın önemi ise toplumsal uzaklık ölçeği kullanılarak yerel halk ile Suriyeliler arasındaki toplumsal uzaklığı ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktır. Bu çalışma ile amaçlanan, Suriye'de başlayan iç savaşla dünyanın dört bir yanına dağılan Suriyelilerin durumunu ve ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan hukuki düzenlemeler kapsamında ev sahibi ülke vatandaşları ile Suriyeliler arasındaki toplumsal uzaklığı incelemektir. Ayrıca uzaklık derecelerini tespit ederek uzaklığın herhangi bir koşula bağlı olarak değişiklik gösterip göstermediğini incelenmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is a process that affects all societies in the world negatively / positively. Throughout its history, humanity has witnessed forced or voluntary migration movements. Migration can be defined in general terms as the movement of people from their location to a different place for certain reasons. This movement of displacement causes significant changes in the structure of society. In the Middle East, the so-called "Arab Spring yönetim movements of governance changes have influenced the entire geography. The change movements gave birth to a civil war in Syria. As a result of the civil war, the world's largest forced migration movements are experienced. Having borders Turkey is the country where the past and present relationships because of the ongoing Syrian people's most emigrated. Syrian protracted war and who can not return to their country because of the lack of stability in the country have begun to become permanent in Turkey. This persistence led to the establishment of a level of acceptance and distance between the citizens of the country and the Syrians. In this context, the degree of social distance of the Turkish community in Turkey against Syria becomes permanent it is important to demonstrate that it is at what level. In the process of becoming permanent, it is seen that there has been changes in the perspective of local people towards Syrians. In the literature, it is seen that there are many studies about the legal status of the Syrians, the integration and integration processes, the perspective of the Syrians and the aid provided. However, there is no study based on social distance scale. The importance of this study is to contribute to the literature by revealing the social distance between local people and Syrians by using social distance scale. The aim of this study is to examine the situation of Syrians scattered all over the world with the civil war in Syria and the social distance between the citizens of the host countries and the Syrians within the scope of legal arrangements made at national and international level. In addition, it was aimed to determine whether the distance varies depending on any condition by determining the degrees of distance.