Batı Balkanların entegrasyonunun karşılaştırmalı analizi: Karadağ ve Sırbistan örnekleri
Comparative analysis of integration of Western Balkans: Examples of Montenegro and Serbia
- Tez No: 393302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER SANCAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yugoslavya'nın dağılması Batı Balkan'ı dönüşüme uğratmıştır. Bu tez çalışmasında Karadağ'ın ve Sırbistan'ın Avrupa entegrasyon süreci söz konusu dönüşümün tarihsel bütünlüğü ve farklılıkları içerisinde incelenmiştir. AB yolunda Karadağ ve Sırbistan çeşitli reformlar yapmasına rağmen yetersiz kalmıştır. Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu da bu duruma ışık tutmaktadır. Karadağ'ın ve Sırbistan'ın reformlar konusunda yetersiz/başarısız olmasının başlıca nedenleri: (1) Devlet kurumlarının verimsizliği, yolsuzluk ve çıkarlar doğrultusunda iltimas. (2) Yargının idari kapasitesinin yetersizliği. (3) Kurumsal ve İdari reformlar konusunda üst düzey yetkililerin sorumluluklarının yetersiz olması. (4)“Hukukun üstünlüğü”konusunda yetersizlik. Karadağ ve Sırbistan'ın AB'ye katılım sürecinde karşılaştıkları başlıca güncel zorluklar ise şöyledir: (1) Karadağ Hükümetinin yirmi beş yıldır değişmemesi ve toplumda demokratik değişikliklerin kısıtlı kalması. (2) Sırbistan'ın Kosova ile ilişkilerini düzeltememesi. (3) Sırbistan'ın Lahey Mahkemesi ile yeterli düzeyde işbirliği yapmaması. (4) Karadağ ve Sırbistan'ın AB yolunda reformları yeterince iyileştirememesi. (5) Yolsuzlukla mücadelenin yetersizliği. (6) Organize suçlarla mücadelenin yetersizliği. (7) NATO'ya katılımın gerçekleşmemesi. Bu tez çalışması, söz konusu“başarısızlık nedenlerini ve zorlukları”, teorilerin yol gösterici ışığı altında analiz edip açıklıyor.
Özet (Çeviri)
After the breakdown of Yugoslavia, Western Balkans are going through a period of transition. Within this thesis study, Montenegro and Serbia's European integration process has been examined in the historical integrity and diversity of the transformation.Although Montenegro and Serbia have made some reforms on their way to European Union, it seems to be insufficient. European Commission Progress Report also shed light on this situation. Main reasons for insufficient/failure of reforms are: (1) The inefficiency of state institutions which leads to corruption and favoritism in line with interests. (2) The administrative capacity of the judiciary was insufficient- assignment of judges procedure is not open. (3) As regards the institutional and administrative reforms, there is the lack of accountability of senior officials. (4) Also problems with reforms are threatening the rule of law. On the other hand, the main difficulties of Montenegro and Serbia during the European integration process: (1) The Government of Montenegro has not been changed for twenty five years and because of that there is a restriction of the democratic changes in society. (2) Realations between Serbia and Kosovo are not improved. (3) Inability of Serbia to have good relations with the Hague Tribunal. (4) Inability of Montenegro and Serbia to improve the process of reforms. (5) Failure in fight against corruption. (6) Failure in the fight against organized crime. (7) Also, both of the two contries are not members of NATO.Having regard to different theories, this thesis explains and studies the reasons for inabilities as well as main challenges on Montenegro and Serbia's way to EU.