Kültürel direncin gündelik yaşam üzerinden okunması bağlamında azınlık medyası: Paros dergisi örneği
Minority media in the context of reading through the everyday life of cultural resistance:Paros magazine
  1. Tez No: 393301
  2. Yazar: BERKEN DÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada gündelik hayat perspektifinde Türkiye'deki azınlıkların kültür, kimlik ve aidiyet bağlamında nasıl temsil edildiği, Paros Dergisi'nde azınlıklara ilişkin haberler üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Türkiye'de yaşayan Ermenilerin deneyimlediği kültürel ve kimliksel meseleler kültürel direnç ve gündelik hayat kavramlarına yaklaşımları yönünden ele alınmaktadır. Bu çalışmada ayrıca, Türkiye'de yaşayan Ermenilerin, egemen kültüre hissedebileceği aidiyetin sınırları da incelenmektedir. Kültürel direnç bağlamında azınlık kültürleri ve egemen kültür arasındaki iletişim , etkileşim sürecinde biz-onlar ayrımı ve benimseme-ötekileştirme gibi faktörler Paros Dergisi'nde azınlıkların temsili açısından önemli bir perspektif sağlamaktadır. Bu bağlamda bir yıllık süre boyunca (Aralık 2014-Aralık 2015) Paros Dergisi içerik analizine tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, culture, ıdentity and belonging of minorities in Turkey in the context of how it is represented, in the perspective of everyday life, on news Magazine Paros examined is tried. Experience the Armenians living in Turkey's cultural and identitarian issues,“cultural resistance”and“everyday life”cases are addressed in terms of their approaches. In this study, in addition to the dominant culture of the Armenians living in Turkey, can feel belonging borders being examined. In the context of minority cultures and cultural resistance to the dominant culture in the process of communication, interaction between the“we-they”distinction and adopt other factors such as, Magazine-in minorities representation of Paros a significant perspective it provides can be observed. In this context, during the one year period (December 2013-December 2014) Paros Magazine content subjected to analysis.