Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu
Misuse of debit and credit cards crime
- Tez No: 393303
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Lidyalıların parayı bulmalarından sonra, değer aktarım biçimi yönünden ekonomik ve ticari hayatı kartlı ödemeler sistemin ortaya çıkışı kadar etkileyen çok az gelişme yaşanmıştır. Bu sistemin en önemli iki unsuru olan banka ve kredi kartlarının yaygınlaşması, bireylerin yaşam biçimleri ve tüketim alışkanlıkları da dâhil olmak üzere ekonomik, ticari ve sosyal hayatta birçok şeyin değişimine ve gelişimine vesile olmuştur. Banka ve kredi kartlarının bu denli yaygınlaşması ve klasik değer aktarım biçimlerine ciddi bir alternatif oluşturması, doğal olarak kartlı ödemeler sisteminin güvenliğinin sağlanması gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. 01/06/2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 245. maddesinde“Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması”başlığı altında konusu banka ve kredi kartları olan bir takım eylemler suç olarak kabul edilmiştir. Maddenin ilk üç fıkrasında korunan hukuki değerleri, unsurları ve yaptırımları itibari ile birbirinden farklı üç suç tipine yer verilmiştir. Bu suçun, 765 sayılı TCK'nin aksine 5237 sayılı TCK'da müstakil ve özel olarak düzenlenmesi, bir takım sorunlar ve eksikliklerine rağmen, gerek kartlı ödemeler sisteminin güvenliğinin sağlanması ve gerekse 765 sayılı yasa döneminde eylemlerin nitelendirilmesi hususunda yaşanan tartışmalara son verilmesi açısından olumlu bir gelişme olmuştur. Her ne kadar“Bilişim Alanında Suçlar”başlığı altında yer alsa da, kanaatimizce TCK m.245'de düzenlenen suçların ortak noktası“Bilişim Alanı”değil,“Banka ve Kredi Kartları”ve dolayısıyla“Kartlı Ödemeler Sistemi”dir. Bu nedenle, ilk bölümde kartlı ödemeler sistemi, sistemde yer alan süjeler, kullanılan teknik cihazlar, sistemin fayda ve sakıncaları, banka ve kredi kartları ile ilgili genel bilgiler, kart türleri ve tarihi gelişimleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, TCK m.245'in ilk üç fıkrasında düzenlenen suçlar ayrı başlıklar altında ve unsurlarına ayrılarak incelenmiştir. Bu suçlarla ilgili tartışmalı hususlara, öğretideki görüşler ve yargısal uygulamalar da dikkate alınmak sureti ile çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since Lydians invented coinage, there have been few developments that influence economic and commercial life in terms of value transfer system as much as emergence of payment system with cards. Proliferation of debit and credit cards as two main elements of this system leads to a great deal of change and development in economic, commercial and social life including individuals' life-style and their consuption patterns. Such proliferation of debit and credit cards and its being a serious alternative to standard value transfer systems bring about a requirement to provide security for payment system with cards. Some acts whose issue is debit and credit cards have been considered a crime entitled“improper use of bank or credit cards”in the article no.245 of Turkish Criminal Code (TCC) No.5237, which went in effect on June 1, 2005. Three types of criminal offenses differentiated each other in terms of protection of legal values, elements and sanctions were mentioned in the first three subclauses of the article. Despite some deficiencies, it is a positive development regarding both its providing security for payment system with cards and dismissing the argument on describing the acts during the time of Code No.765 that this criminal offense is prepared independently and distinctively in TCC No.5237, contrary to TCC No.765. Even if, entitled“Offenses in the field of Data Processing Systems”, common point of criminal offenses prepared in TCC art.245 is“Debit and Credit Cards”, and so“Payment System with cards”rather than“Field of Data Processing Systems”. Thus, in the first part payment system with cards, subjects in the system, technical devices in use, advantages and disadvantages of the system, general information about debit and credit cards, card types and its historical development were examined. For the second part, criminal offenses prepared in the first three subclauses of TCC art.245 were examined under the separate titles sectioning them regarding to their elements. Considering views on the discipline and judicial practices, it is aimed to offer solutions for questionable issues about this kind of offenses.