Yunanistan perspektifinden Kıbrıs sorunu
The Cyprus problem from Greece's perspective
- Tez No: 393318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada, Yunanistan perspektifinden Kıbrıs sorununu anlatılmaktadır. Tezde Kıbrıs sorunu, İngiliz dönemi, adanın bağımsızlığı ve Türkiye tarafından işgali ve 1974 sonrası dönem olmak üzere üç bölümde incelenmektedir. Bu çalışmada Kıbrıs sorunu, gerek Yunanistan'ın dış politikası açısından, gerekse de Kıbrıs'ta yaşayan Rum toplumu açısından çok boyutlu olarak incelemektedir. Yunanistan, Kıbrıs Rumları'nı desteklemesine rağmen Kıbrıs politikası dönemsel olarak bazı farklılıklar içermektedir. Kıbrıs sorunu ortaya çıktığında büyük güçlerle karşı karşıya gelmek istemeyen Yunan hükümetleri daha ılımlı politikalar izlemişlerdir. 1954 yılında Papagos hükümeti iktidara geldiğinde konuyu uluslararası kamuoyunun gündemine getirerek çözmeye çalışmıştır. Ancak ondan sonraki hükümetler İngiltere ve Türkiye ile işbirliği yaparak Kıbrıs Cumhuriyeti'ni kurmuşlardır. Yunanistan, 1960 yılındaki Antlaşmalar'la çelişmesine rağmen Yunanistan Kıbrıs Türkleri'nin bir isyana karşı hazır olmak için Kıbrıs'a siyasi ve askeri yardım etmeye devam etmiştir. Cunta döneminde ise Enosis'i gerçekleştirmek için daha agresif bir politika izlenince bu politikalar 1974'te Kıbrıs'ın işgaliyle sonuçlanmıştır. 1974 sonrasında ise Türkiye tarafından gerçekleşen işgali ve“KKTC”nin kuruluşunu kabul etmeden toplumlarası görüşmeleri desteklemiştir. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle Kıbrıs'ın AB'nin bir üyesi olması için teşvik etmiştir. Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği'nin bir üyesi olduktan sonra ise Yunanistan artık Kıbrıs Rumları'nın kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesi gerektiği yönetimde bir söylem belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Cyprus problem will be analysed from the perspective of Greece. In the period in question, the British period in Cyprus, 1974 Turkish invasion and today's talks will be explained. Therefore, this period, has witnessed important developments which have multi-dimensional effects nowadays as well in terms of both Greece's foreign policy, and the future of Greek Cyprus society living in Cyprus. Greece, despite the support that showed to the Greek Cypriots the country's policy concerning Cyprus differences from time to time. The Greek governments didn't want to come against the great powers so as it comes to Cyprus problem they followed a more moderate policy. When Papagos government came to power in 1954, he has tried to solve the dispute by including it on the agenda of the international community. The next greek goverment in cooperation with the governments of England and Turkey established the Republic of Cyprus. After that Greece, despite coming against the 1960's Treaties has continued the political and military assistance to the Republic of Cyprus in case Turkish Cypriots revolt. When the greek cunta in 1974 followed a more aggressive policy to achieve Enosis it resulted to the occupation of the island by Turkey. After Turkey's occupation in 1974 and the declaration of“TRNC”, Greece without accepting the establishment of“TRNC”supported the communal negotiations. After the Cold War came to an end Greece encouraged Cyprus to become a member of European Union. After Cyprus became a member of the European Union, Greece thought that Greek Cypriots should determine their own future.