Avrupa Birliğine üye olmayan Batı Balkan ülkelerinin içsel büyüme dinamikleri
The dynamics of endogenous growth for Western Balkan countries which are not members of European Union
- Tez No: 393317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İktisadi büyüme kavramı, sadece gelişmiş ülkelerin sorunu değil, az gelişmiş ülkelerinin de ortak sorunudur. Bütün ülkelerin yakında takip ettiği en önemli konulardan biri, sürekli ve uzun vadeli büyümedir. Fakat, meşhur olan geleneksel büyüme modelleri, ekonomilerin uzun dönemli büyüme süreçleri açıklamakta yetersiz kalmaktadır, böylece içsel büyüme modelleri ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 1980'lerden sonra ortaya çıkan içsel büyüme modellerinin en önemli temsilcileri ele almakta ve üye olmayan Batı Balkan ülkeler için bu tür büyümeyi açıklayan en iyi modelini kurmaktır. 2000-2010 yıllar arası seçmiş olduğumuz ülkeler için en uygun model, dinamik panel veri analizi modeli olduğu kanıtındayız. Batı Balkan ülkelerde içsel büyümeyi etkileyen faktörler; hükümetin tüketim harcamaları, ticari açıklığı, total faktör verimliliği ve üniversitede kadınların kayıt oranları olarak sıralanmaktadır. Sırasıyla bu değişkenler büyümeyi negatif ve diğerleri pozitif bir yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The notion of economic growth is not an issue of just developed countries but less-developed countries as well. One of the most important topics of most countries nowadays is obtaining a continuous and long-term growth. But whilest the well-known traditional economic growth models seemed to be incapable to explain long term growth processes, endogenous growth models came to light. The purpose of this study is to discuss the most important representatives of endogenous growth theory and to form the most appropriate model that explain this kind of growth for Western Balkan countries that are not yet part of European Union. Between the years 2000-2010, dynamic panel data analysis is found to be the most suitable model for the chosen group of countries. The factors affecting endogenous economic growth in Western Balkans are: government consumption expenditures, trade openness, total factor productivity and female's enrollment rate to tertiary education. Respectively these variables affect growth negatively and then positively for the rest left.