Eğitim standartlarının iktisadi açıdan modellenmesi
Economic modeling of educational standards
  1. Tez No: 393321
  2. Yazar: HAKKI CENK ERKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET ALPER KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde, eğitim ekonomisi literatüründen yararlanılarak optimum eğitim standardının belirlenmesi amacıyla bir model geliştirilmiştir. Model, politika yapıcının tercihleri ve ekonominin koşullarına bağlı olarak eğitim standardının ideal bir seviyesi olacağını göstermektedir. Önceki çalışmalardan farklı olarak, toplam gelir ya da çıktıyı maksimum değerine çıkarmak gibi amacı kısıtlı bir politika hedefi için dahi, bilgi asimetrisi ve öğrenci yeteneğinin yanı sıra gelir grupları arasındaki eğitim harcaması farklılıkları dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra, gelir gruplarının nüfus içindeki payları, okulda elde edilen bilgiler ile işyerinde istenen becerilerin uyum derecesi, ücret ve kar payları, işçi üretkenliğindeki artışların nasıl paylaşıldığı eğitim politikasını etkileyecek faktörlerdir. Eğitim fırsatlarındaki eşitsizlik arttıkça standardın çıktı üzerindeki olumlu etkisi azalmaktadır; daha fazla sayıda yoksul öğrenci yükseköğretimden ve yüksek ücretli işlerden dışlanmaktadır. Fakir öğrencilerin seçici eğitim desteklerinden yararlandırılması bu ailelerde beşeri sermaye yatırımını arttıracak, hem verimlilik hem de bölüşüm ile ilgili amaçlara hizmet edecektir. Okulda verilen eğitimin işyeri gereksinimleriyle uyumlu olması eğitimin getirisini arttırarak vasıflı istihdamı yükseltecektir. Yükseköğrenimi yaygınlaştırmak ve yoksul ailelerin gelirini arttırmak için diğer etkili politikalar işgücü piyasasının yapısı ile ilgilidir. İşveren ve işçi arasındaki bilgi eksikliği azaltılarak ve verimlilik artışlarından emeğin daha fazla pay alması sağlanarak beşeri sermayenin işçiye getirisi yükseltilebilir. Böylece, optimum eğitim standardı aşağı çekilebilecek ve bu sayede daha fazla öğrencinin yükseköğrenime katılımı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
We develop a model of educational standard determination along the previous theoretical work in the economics of education literature. We extend the analysis by including the relationship between inequality in educational opportunities and the optimal standard. Our model implies that setting educational standards as part of a larger education policy requires careful thinking in terms of its effects on the economy. Policymakers willing to determine an output maximizing standard need to consider more factors than those spelled out by these earlier contributions: levels of educational spending by different income groups, share of these groups in the population, skills mismatch in the economy, profit and wage shares, the way an increase in labor productivity is distributed, reservation wage as well as roles of student ability and information asymmetry. High standards are not optimal under severe educational inequality; they lead to lower output when a substantial part of the population cannot access quality education. Optimal standard rises along with better opportunities for low-income students. Therefore, targeted subsidies enhance both distributional and efficiency-related objectives. Harmonization of academic knowledge and job skills increases returns to school and human capital accumulation. Other effective policies to extend higher education and to increase poor workers' income are related to the structure of the labor market. Better information between employers and workers and higher labor share in output gains increase reward for effort and lead to more human capital accumulation.