İstanbul'daki vakıf üniversitelerinin iktisadi, idari ve sosyal bilimler fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Determining the financial literacy levels of students studying at economic administrative social science faculty of foundation universities
- Tez No: 998842
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAŞUK FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Her bireyin yaşamını sürdürebilmesi için çeşitli ihtiyaç ve isteklerini karşılaması gereklidir. Bireylerin yaşamlarını sürdürmelerinde gerekli olan ihtiyaç ve isteklerini karşılayabilmeleri için belirli bir gelir kaynağına ya da gelir kaynaklarına sahip olmaları ve düzenli olarak gelir elde etmeleri gereklidir. Bireyler çalışırlar ve gelir elde ederler. Bireyler kendi kontrollerinde olmayan ekonomik kriz, işten çıkarılma, hastalık gibi durumların meydana gelmesi sonucu gelir elde edemeyebilirler veya gelir düzeylerinde azalma meydana gelebilir. Bu bağlamda, bireylerin gelecekte meydana gelmesi olası kendi kontrollerinde olmayan ekonomik kriz, işten çıkarılma, hastalık gibi durumları finansal açıdan daha rahat bir şekilde atlatabilmek amacıyla gelir elde ettikleri dönemde paralarını bilgi birikimine dayanarak yönetmeleri gereklidir. Bireylerin gelecekte meydana gelmesi olası kendi kontrollerinde olmayan ekonomik kriz, işten çıkarılma, hastalık gibi durumların meydana gelmesi sonucu gelir elde edememe veya gelir düzeyinde azalma meydana gelmesi ihtimaline karşın bu dönemleri finansal açıdan daha rahat atlatabilmek için gelir elde edilen dönemde paranın bilgi birikimine dayanarak yönetebilme yetkinliğine finansal okuryazarlık denir. Bireylerin finansal okuryazarlık yetkinliğine sahip olmaları ve bu alandaki bilgi ve becerilerini gelişmiş olması finansal açıdan yaşam standartlarının iyileşmesini sağlamasının yanı sıra ülke ekonomisinin gelişmişlik ve refah düzeyinin artırılmasına doğrudan etki edecektir. Her birey finansal okuryazarlık yetkinliğini kazanmalı ve bu alandaki bilgi ve becerilerini geliştirmelidir. Finansal okuryazarlık bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi için bireylerin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi gereklidir. Bu bağlamda, bu çalışmada İstanbul'daki vakıf üniversitelerinin İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla 439 öğrenciye anket çalışması yapılmıştır. Anket sonucu elde edilen verilere betimsel analizler, normallik analizi, korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü anova testi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, öğrencilerin genel anlamda orta-üst düzeyde finansal okuryazarlığa sahip oldukları belirlenmiştir. Öğrencilerin finansal konularda belirli bir farkındalığa ulaşmış oldukları belirlenmesine karşın geliştirilmesi gereken alanların olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin finansal okuryazarlık konusunda bilgi birikimlerini artırmak ve gerekli finansal becerileri kazanmalarını sağlamak amacıyla finansal eğitime ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every person needs to fulfill various needs and desires in order to survive. They need to have a certain source of income or sources of income and earn money regularly in order to fulfill needs and desires. People work and earn money. They may not be able to earn money or their income levels may decrease as a result of circumstances beyond their control, such as economic crises, dismissal, and illness. In this context, they need to manage their money based on knowledge during the period they earn money in order to overcome possible future situations beyond their control, such as economic crises, dismissal, and illness, more easily financially. Financial literacy is the ability of people to manage money based on knowledge during the period of time they earn money in order to overcome the possibility of not being able to earn money or decrease in their income level due to possible future situations beyond their control, such as economic crises, dismissal, illness, etc., more easily financially. Having financial literacy competence and developing their knowledge and skills in this field will not only improve people's financial living standarts but will also directly impact the level of development and welfare of the country's economy. Every person should have the financial literacy competence and develop their knowledge and skills in this field. In order to develop financial literacy knowledge and skills, it is necessary to determine the financial literacy levels of people. In this context, in this study, a survey was conducted with 439 students studying at the Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences of foundation universities in Istanbul in order to determine their financial literacy levels. Descriptive analysis, normality analysis, correlation analysis, indepedent samples t-test, one-way anova test were applied to the data obtained from survey. As a result of the study, it was determined that the students generally had intermediate-upper level financial literacy. Although it was determined that the students had reached a certain awareness on financial issues, it was concluded that there were areas that needed to improve. It has been concluded that students need to have financial education in order to increase their knowledge of financial literacy and to acquire the necessary financial skills.